Syrská agentura SANA oznámila, že zákaz vycestování se týká Asadova bratrance Átifa Nadžíba, který velel bezpečnostnímu oddělení jihosyrské provincie Dará. Právě tam v polovině března začaly protesty, když policie zatkla 15 mladíků za to, že po zdech nastříkali protivládní graffiti. Nadžíb bude předveden k výslechu. Vyšetřovací soudce k tomu řekl, že nikdo nemůže počítat s imunitou, ať je to kdokoli.
Ke střetům a násilnostem dochází od března v celé Sýrii. Nejnověji armáda nasadila těžkou techniku v padesátitisícovém městě Džisr aš-Šughúr na severozápadě státu. Vláda zásah vysvětluje jako nezbytnou akci proti vzbouřencům a armádním dezertérům. Obyvatelé z města uprchli, tisíce se jich tísní u turecké hranice, vzdálené asi 40 kilometrů. Do Turecka přešlo podle dnešních údajů přes 6 800 osob. Běženci jsou ubytováni ve čtyřech stanových táborech, které pro ně zřídil turecký Červený půlměsíc. Policisté v případě potřeby odvážejí nemocné nebo raněné do nemocnic v blízkých městech, v největším z táborů byla zřízena polní nemocnice.

Reportáž a vstup Jana Moláčka
Reportáž a vstup Jana Moláčka
13.6.2011, UD
Ze Sýrie prchají stovky lidí
Jan Moláček a Sergej Daniločkin v Událostech, komentářích
Neoficiální uprchlický tábor vyrostl i v pohraniční vesnici Gjuveči. Soustřeďují se zde Syřané, kteří upchli do Turecka a nechtějí do oficiálních táborů. Hraniční přechod - stejně neoficiální jako uprchlické centrum - spontánně vznikl v místě, kam se dá nejrychleji dostat z města Džisr aš-Šughúr.
Syřané chtějí mít možnost přecházet podle potřeby do Sýrie a zpět. „Nebýt Turecka, všichni bychom byli už zavraždění. Modlíme se za Turecko, děkujeme Turecku,“ říká jeden ze syrských uprchlíků. Běženci se musejí spokojit s nejnutnějším – chlebem, vodou a noclehem. Ani místní ale nemají o moc víc.
Jak pevná je syrská armáda?
Podle jednoho z uprchlíků proti sobě v neděli stály v centru Džisr aš-Šughúru dvě skupiny tanků. „Posádky čtyř tanků dezertovaly a začaly střílet na ty ostatní. Jakmile po sobě začaly pálit, utekl jsem,“ řekl pětatřicetiletý Syřan, který prchl do Turecka. Tanky prý nejdřív město obklíčily a začaly je ostřelovat zvenčí. Když vjely dovnitř, čekali vojáci, že se proti nim postaví skupiny ozbrojenců, ale našli místo toho téměř liduprázdné město.
O rozkolu panujícím v armádě hovoří také ostatní běženci. Sedmadvacetiletý Alí řekl, že někteří z vojáků se snaží chránit civilisty. Další z uprchlíků řekl, že syrští vojáci postupují na sever a jsou nyní v oblasti vzdálené jen šest kilometrů od hranice s Tureckem. „Zápalnou municí zničili úrodu, zabíjeli kozy i krávy. Vybrakovali obchody i supermarkety, nikde nic nezůstalo. Vyvrátili dveře domů,“ tvrdil AFP jeden uprchlík.
