Sýrie vyšetřuje násilí, Asadův bratranec nesmí ze země

Damašek – Syrská vláda začala vyšetřovat násilnosti spojované s politickými protesty a zakázala kvůli tomu prezidentovu bratranci vycestovat do ciziny. Režim prezidenta Bašára Asada tak chce dokázat, že vyšetřování nebere na lehkou váhu. Před boji na severozápadě státu už do Turecka uprchlo téměř 7 000 lidí.

Syrská agentura SANA oznámila, že zákaz vycestování se týká Asadova bratrance Átifa Nadžíba, který velel bezpečnostnímu oddělení jihosyrské provincie Dará. Právě tam v polovině března začaly protesty, když policie zatkla 15 mladíků za to, že po zdech nastříkali protivládní graffiti. Nadžíb bude předveden k výslechu. Vyšetřovací soudce k tomu řekl, že nikdo nemůže počítat s imunitou, ať je to kdokoli.

Ke střetům a násilnostem dochází od března v celé Sýrii. Nejnověji armáda nasadila těžkou techniku v padesátitisícovém městě Džisr aš-Šughúr na severozápadě státu. Vláda zásah vysvětluje jako nezbytnou akci proti vzbouřencům a armádním dezertérům. Obyvatelé z města uprchli, tisíce se jich tísní u turecké hranice, vzdálené asi 40 kilometrů. Do Turecka přešlo podle dnešních údajů přes 6 800 osob. Běženci jsou ubytováni ve čtyřech stanových táborech, které pro ně zřídil turecký Červený půlměsíc. Policisté v případě potřeby odvážejí nemocné nebo raněné do nemocnic v blízkých městech, v největším z táborů byla zřízena polní nemocnice.

Video Reportáž a vstup Jana Moláčka
video

Reportáž a vstup Jana Moláčka

Reportáž a vstup Jana Moláčka

13.6.2011, UD

Ze Sýrie prchají stovky lidí

Jan Moláček a Sergej Daniločkin v Událostech, komentářích

Neoficiální uprchlický tábor vyrostl i v pohraniční vesnici Gjuveči. Soustřeďují se zde Syřané, kteří upchli do Turecka a nechtějí do oficiálních táborů. Hraniční přechod - stejně neoficiální jako uprchlické centrum - spontánně vznikl v místě, kam se dá nejrychleji dostat z města Džisr aš-Šughúr.

Syřané chtějí mít možnost přecházet podle potřeby do Sýrie a zpět. „Nebýt Turecka, všichni bychom byli už zavraždění. Modlíme se za Turecko, děkujeme Turecku,“ říká jeden ze syrských uprchlíků. Běženci se musejí spokojit s nejnutnějším – chlebem, vodou a noclehem. Ani místní ale nemají o moc víc.

Jak pevná je syrská armáda?

Podle jednoho z uprchlíků proti sobě v neděli stály v centru Džisr aš-Šughúru dvě skupiny tanků. „Posádky čtyř tanků dezertovaly a začaly střílet na ty ostatní. Jakmile po sobě začaly pálit, utekl jsem,“ řekl pětatřicetiletý Syřan, který prchl do Turecka. Tanky prý nejdřív město obklíčily a začaly je ostřelovat zvenčí. Když vjely dovnitř, čekali vojáci, že se proti nim postaví skupiny ozbrojenců, ale našli místo toho téměř liduprázdné město.

O rozkolu panujícím v armádě hovoří také ostatní běženci. Sedmadvacetiletý Alí řekl, že někteří z vojáků se snaží chránit civilisty. Další z uprchlíků řekl, že syrští vojáci postupují na sever a jsou nyní v oblasti vzdálené jen šest kilometrů od hranice s Tureckem. „Zápalnou municí zničili úrodu, zabíjeli kozy i krávy. Vybrakovali obchody i supermarkety, nikde nic nezůstalo. Vyvrátili dveře domů,“ tvrdil AFP jeden uprchlík.

Neofciální uprchlický tábor u tureckého města Gjuveči
Neofciální uprchlický tábor u tureckého města Gjuveči
Více fotek
  • Neofciální uprchlický tábor u tureckého města Gjuveči autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2635/263472.jpg
  • Uprchlický tábor v Turecku zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2633/263280.jpg