Stav prezidenta Sáliha je prý tragický

Saná – Stav jemenského prezidenta, který byl zraněn před dvěma týdny při útoku na mešitu, je prý „tragický“. Opozice dnes uspořádala demonstrace prakticky ve všech velkých městech v zemi. Protestů se zúčastnily statisíce lidí, kteří požadovali trestní stíhání členů prezidentovy rodiny a jeho nejbližších spolupracovníků.

Sálih se v Saúdské Arábii léčí ze zranění, která počátkem měsíce utrpěl při útoku povstalců na jeho rezidenci. Podle zdrojů z jeho okolí má nyní problémy hlavně se zraněním hrdla. Jeho stav je „tragický“, řekl nejmenovaný člen jeho doprovodu, aniž by uvedl bližší podrobnosti.

Sálihovi stoupenci tvrdí, že se prezident v nejbližších dnech vrátí, opozice naopak doufá, že jeho odjezd ze země umožní uzavřít dohodu o předání moci. Dojednanou dohodu, která počítá s ustavením vlády národní jednoty s účastí opozice, prezident už třikrát odmítl podepsat.

Desetitisíce lidí se dnes shromáždily u rezidence úřadujícího prezidenta Abdara Rabbú Mansúra Hadího v Saná. Protestující odmítali místo opustit, dokud Hadí nevyhoví jejich výzvám k potrestání vládnoucí elity, zejména členů Sálihovy rodiny.

Kromě Saná vyšly do ulic davy nespokojenců v Hadramaútu, Hudajdě, Ibbu, Zamáru a Saadě. V Táizzu, druhém největším jemenském městě, se demonstranti utkali s jednotkami republikánské gardy chránícími prezidentský palác. Z místa odjížděly sanitky záchranné služby, oficiální bilance zraněných ale vydána nebyla.