V noci bude pozorovatelné úplné zatmění Měsíce

Praha - Dnes v noci by si lidé neměli nechat ujít úplné zatmění Měsíce. Potrvá přes 100 minut a v České republice bude pozorovatelné v podstatné části svého průběhu. Jedná se o páté nejdelší měsíční zatmění v tomto století. Počasí pro pozorování Měsíce bude podle Českého hydrometeorologického ústavu příznivé, na obloze se může vyskytnout jen jemná oblačná clona, jinak bude obloha bez mraků, navíc bude teplá noc, mezi 14 až 20 stupni. Nad Prahou vyjde Měsíc ve 21:09 nad jihovýchodním obzorem.

Údaje na ostatních místech Česka se budou lišit v minutách. Úplné zatmění začne o necelou čtvrthodinu později, tedy ve 21:22. Maximální fáze zatmění pak nastane ve 22:12, kdy bude měsíční kotouč procházet nejtemnější částí zemského stínu, a skončí tři minuty po třiadvacáté hodině. Dvě minuty po půlnoci skončí také částečné zatmění.

Sledování měsíčního zatmění je na rozdíl od toho slunečního bezpečné pro oči i bez použití speciálních ochranných pomůcek. K pozorování nebudou lidé potřebovat ani dalekohled, protože potemnělý měsíční úplněk mívá jasnost větší než nejjasnější hvězdy. Přesto může být dalekohled výhodou, neboť se víc zvýrazní barevné odstíny Měsíce v zemském stínu. Větší zážitek budou mít i ti, kteří vyjedou Měsíc pozorovat ven z města, mimo světelné znečištění.

Video Rozhovor s astronomem Pavlem Suchanem
video

Rozhovor s astronomem Pavlem Suchanem

Dobrou volbou bude také návštěva hvězdáren, kde odborníci poskytnou výklad. Štéfánikova hvězdárna v Praze kvůli zatmění rozšířila otevírací dobu, zařízení tak bude veřejnosti přístupné od 14:00 do 24:00. Zatmění Měsíce bude viditelné v závislosti na počasí téměř po celém světě, zkrátka přijde jen Severní Amerika.

Naposledy takto dlouhé úplné zatmění Měsíce nastalo v červenci 2000, kdy trvalo jednu hodinu a 47 minut. Další úplné zatmění pozorovatelné ve středu Evropy nastane za čtyři roky.