Postřelená kongresmanka je z nemocnice doma

Houston – Postřelená americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová už je z nemocnice doma. Včera ji lékaři propustili do domácího ošetřování. Politička se tak přestěhovala do domu svého manžela, astronauta Marka Kellyho. Po střelném zranění hlavy má ale Giffordsová stále problémy s mluvením.

Kongresmanku postřelil v arizonském Tucsonu šílený útočník. Dvaadvacetiletý Jared Lee Loughner v lednu zabil šest lidí, 13 jich zranil. Vrah skončil v psychiatrické léčebně. Političku zasáhla kulka do hlavy, Giffordsová proto podstoupila náročnou operaci, po které se ale zatím dobře zotavuje. V květnu lékaři voperovali Giffordsové kus lebky. Minulý týden se objevily první její fotky po tucsonském masakru.

„Jsme nadšení, že dosáhla další fáze rehabilitace a může začít s ambulanční léčbou. Nepochybujeme, že ještě ve své léčbě udělá mnoho významných kroků kupředu,“ říká lékař Gerard Francisco.

Video Reportáž Blanky Závitkovské
video

Reportáž Blanky Závitkovské

Giffordsová ale zdaleka nemá vyhráno. Roztříštěnou část lebky jí lékaři nahradili keramickým implantátem, který také zabraňuje otoku mozku. I když byla politička propuštěna domů, musí ještě pokračovat v rehabilitaci. K dispozici má také 24 hodin denně zdravotní sestru. Po zranění se musí znovu naučit mluvit a chodit. Zda se do Kongresu vrátí, není zatím jisté.

Samotný tucsonský vrah se léčí v psychiatrické léčebně a kvůli tomu zřejmě ani nepůjde k soudu. Soudce totiž rozhodl, že není způsobilý se účastnit soudního líčení.