Skupina hackerů napadla stránky CIA

Washington - Skupina hackerů Lulz Security vyřadila v noci na dnešek z provozu internetové stránky americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Podle CIA se však hackeři nedostali k citlivým informacím a ani nijak neohrozili fungování rozvědky. Stejná skupina tento týden pronikla i do informačního systému amerického Senátu.

Útok začal o půlnoci. Stránky CIA byly nejprve zcela nedostupné, později byl přístup na ně problematický. Během noci se problém podařilo vyřešit.

Podle odborníka na kybernetickou kriminalitu Jeffreyho Carra nemohl útok na veřejnou stránku CIA nijak ohrozit fungování rozvědky, protože utajované informace na těchto stránkách nejsou. „(Hackeři) tím jenom říkají: 'Podívejte, jak jsme dobří',“ řekl Carr. „Jde jim jen o ztrapnění napadené instituce, chtějí ukázat, že její zabezpečení je k ničemu,“ dodal.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Skupina Lulz Security tento týden napadla i stránky amerického Senátu a zveřejnila seznam dat, která zde získala. Podle představitelů Senátu hackeři pravděpodobně získali některá uživatelská jména a hesla. Skupina se přihlásila také k dřívějším útokům na firmy Sony a Nintendo. Hackeři si dokonce zřídili horkou telefonní linku, na které mohou lidi navrhovat, kterou instituci ještě napadnout.

Americké instituce v posledních týdnech oznámily, že se chtějí víc zaměřit na nebezpečí kybernetických útoků. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se jim hodlá věnovat stejně intenzivně jako ochraně před teroristickým útokem. Ministerstvo obrany zase oznámilo, že závažné útoky na americké vládní internetové systémy by mohly být hodnoceny jako válečný čin a mohla by přijít i vojenská odveta.

Nintendo Wii
Nintendo Wii