V Argentině první rozvod homosexuálního páru

Buenos Aires – Není to ani rok, co Argentina povolila sňatky homosexuálů, a už se první sezdaný pár rozvádí. Svazek se rozhodla ukončit lesbická dvojice, důvodem je nevěra. Rozvádějí se přitom jen dva měsíce poté, co si řekly své ANO. Argentina se stala loni v červenci první latinskoamerickou zemí, která legalizovala sňatky homosexuálních párů. Během prvního půlroku platnosti zákona uzavřelo manželství přes 1300 párů.

Žádost o rozvod podala 46letá Angela kvůli nevěře 25leté Vanesy. Manželství uzavřely po šestiletém vztahu 20. dubna. 

Argentina přitom sňatky osob stejného pohlaví uznává. Zákon poskytuje homosexuálním párům stejná práva a povinnosti, které mají v manželství i heterosexuální páry včetně dědického práva a adopce dětí.   

Kvůli tomu se objevili i odpůrci zákona. Ti jsou většinou z katolických kruhů, ke katolické církvi se přitom v Argentině hlásí až 80 procent obyvatel. Zákon ale i tak našel u veřejnosti podporu a prošel. 

Manželství osob stejného pohlaví je uzákoněno v Nizozemsku, Belgii, Španělsku, Kanadě, Jihoafrické republice, Norsku, Švédsku, Portugalsku a na Islandu. V dalších zemích je toto manželství povoleno jen v některých oblastech, příkladem jsou Spojené státy či Mexiko. V Česku platí registrované partnerství.