Medvěděv odvolal „pana žížalu“

Moskva – Loňský skandál s žížalou na talíři během kremelské recepce měl dnes zřejmě dohru. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv náhle odvolal gubernátora Tverské oblasti Dmitrije Zelenina ještě před vypršením funkčního období – údajně na jeho vlastní žádost. Právě Zelenin se loni na internetu pochlubil, že během recepce v Kremlu našel na talíři žížalu. K odvolání se 48letý politik dosud nevyjádřil.

Zelenin stál v čele oblasti od roku 2003. Patřil tedy k menšině gubernátorů, kteří se do křesel dostali díky voličům, a nikoliv jmenováním z Kremlu. Volby zrušil Medvěděvův předchůdce v prezidentském křesle Vladimir Putin, ale ten vesměs ponechával ve funkcích stávající hlavy regionů. Naopak Medvěděv už stačil většinu gubernátorů vystřídat, obvykle kvůli věku po vypršení mandátu či „na vlastní žádost“. Jen výjimečně, jako loni v případě moskevského starosty Jurije Lužkova, prezident vzpurného činovníka sesadil.

Poslanci vládní strany dávají dnešní prezidentův krok do souvislosti s vyšetřováním několika velkých kriminálních případů a vůbec chabými výkony Tverské oblasti, kterou povede dosavadní vicegubernátor jiné, Rjazaňské oblasti Andrej Ševelev - bývalý výsadkář vyznamenaný za bojů v Čečensku. I to prý svědčí o prezidentově nedůvěře k dosavadnímu tverskému vedení.

Média však nezapomínají ani na žížalu, která mohla být poslední kapkou v číši prezidentovy trpělivosti s gubernátorem. „I něco takového se stává v Alexandrovském sálu. Spolu s hovězím podávají salát s živými dešťovkami,“ napsal Zelenin v sociální síti Twitter k vlastnoručně pořízené fotografii obsahu svého talíře na říjnové recepci v Kremlu na počest německého prezidenta Christiana Wulffa. Prezidentův poradce pro zahraniční politiku Sergej Prichoďko se vzápětí rozčílil až k slovům lítosti, že gubernátory nelze odvolávat za „slabomyslnost“, a správa Kremlu spustila vyšetřování k vyvrácení gubernátorovy verze. Sám Medvěděv ale nakonec údajně vzal celou záležitost s humorem.

Žížala na talíři v Kremlu
Zdroj: twitter.com/dzelenin
Autor: Dmitrij Zelenin