Český dům v Bruselu končí

Brusel - Společná česká adresa v Bruselu zaniká. Dům nedaleko evropských institucí byl sídlem ambasád, zastoupením krajů i českého byznysu, firem a dalších. Před čtyřmi lety ho pronajalo ministerstvo zahraničí. Teď se většina jeho nájemníků stěhuje jinam. Ministerstvo vrátí klíče na konci roku majiteli.

Byla to velká sláva, když se v říjnu roku 2007 otvíral český dům v Bruselu. Všichni si od něj hodně slibovali. Nevydržel ovšem ani celé čtyři roky. Se stěhováním mizí i strategická pozice pro česká zastoupení. „Kancelář Czech Tourismu se zavírá,“ podotkla Karin Šeligová.

Dům si pronajímá ministerstvo zahraničí - za rok asi za 200 eur na metr čtvereční. „Ministerstvo zahraničních věcí tím ušetří takových 8 až 10 milionů ročně,“ řekla velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.

Video Reportáž Evy Hrnčířové
video

Reportáž Evy Hrnčířové

Uvažovalo i o koupi, na tu už ale nezbylo. Ve vedlejším vlastním domě tak zůstane jen české zastoupení při unii. Česká ambasáda v Belgii se vrátí rovněž do vlastního. Nové kanceláře hledají zástupci českých krajů. „Zvažujeme třeba nabídku kolegů z Plzeňského kraje,“ prohlásil Jiří Kolman, zástupce Jihomoravského kraje.

Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy:

„Je to velká chyba, protože dnes máme v zemi obrovský problém a neudržet si ani image v zahraničí. To je hrubá chyba.“

Něco přece jenom zůstává, s otevřením českého domu vznikla i tradice každoroční street party, ta se konala i letos.