Asada má svrhnout nově vytvořená Národní rada

Damašek - Představitelé syrské opozice vytvořili Národní radu, která má za úkol přispět k pádu režimu prezidenta Bašára Asada a získat mezinárodní uznání. Její zástupci to dnes oznámili na syrsko-turecké hranici, na které se hromadí běženci prchající před syrskou armádou. Podle odhadů syrské opozice bylo od března při represích vůči prorežimním silám zabito přes 1400 Syřanů a dalších 10 000 lidí zatčeno.

„Oznamujeme vytvoření Národní rady, aby vedla syrskou revoluci. Tvoří ji všechna společenství a národní politické síly uvnitř i mimo Sýrii,“ oznámil mluvčí opozice Džamil Saíb. Zároveň vyzval všechna syrská města a provincie, aby spolupracovaly na „legitimním cíli“, jímž je pád nynějšího režimu a pohnání jeho představitelů před soud. Saíb upřesnil, že cílem rady je sjednotit opozici k podpoře revoluce a k dosažení uznání mezinárodními organizacemi.

Syrská armáda operuje v posledních týdnech na severu země, kde se zintenzivnily protivládní protesty, které jinak zachvátily většinu země. Na severu se do nich poprvé připojili i zběhlí vojáci, kteří pak způsobili citelné ztráty v řadách oddílů věrných režimu. Turecko už přijalo přes 10 000 uprchlíků.