Internet v kufru by mohl lépe pomoct organizovat revoluce

Washington - Zatímco Spojené státy děsí útoky na jejich kyberprostor, některé počítačové aktivity Washingtonu zase děsí protivníky Ameriky. Je to například tzv. internet v kufru, tedy zbraň proti režimům, které se snaží přesekat webové vazby mezi disidenty. Internet v kufru není podle listu New York Times jediným kybernetickým překvapením, které americká vláda chystá na pomoc aktivistům v boji proti represivním režimům. Zatím se ale nepotvrdilo, že se stínový internet nebo některý z příbuzných projektů dočkal nasazení v terénu.

Internet v kufru dosud stál americkou vládu 28 milionů dolarů. Jeho účel je umožnit lidem komunikaci po síti, i když si to jejich vláda zrovna nepřeje. „Dáváme dohromady zařízení, které můžete složit z běžně dostupných součástek. Lidé si díky němu můžou koordinovat protesty a šířit svoje myšlenky,“ uvedl analytik Benjamin Lennett.

Obamova vláda spustila projekt krátce poté, co v arabských zemích začala série masových protestů. Říká se jim někdy Twitterové revoluce. Internet a sociální sítě sehrály při organizaci protestů klíčovou úlohu. Právě proto nechala například vláda prezidenta Mubaraka vypnout internet v celém Egyptě. Američtí technici tvrdí, že pokud by aktivisté měli v rukou jejich kufřík, mohli by v organizování revoluce pokračovat. „Vytváří paralelní internetovou síť. Mohou s ní komunikovat všechna běžná zařízení s bezdrátovým připojením.“ míní počítačový expert Josh King.

Video Internet proti diktátorům
video

Internet proti diktátorům

To, že stínový internet obchází běžné servery, má pro aktivisty ještě jednu výhodu. Uživatelé spolu mohou komunikovat bez dohledu policie. Už se ozvaly i první země, kterým se taková představa nelíbí. „Máme své vlastní počítačové specialisty. Jestli proti nám spustí kybernetickou válku, zvítězíme my,“ reagoval íránský ministr zahraničí Ramin Mehmanparast.

Jak funguje internet v kufru
Jak funguje internet v kufru