Wal-Mart uspěl: hromadná žaloba kvůli sexismu se nekoná

Washington - Nejvyšší soud USA dnes zrušil status hromadné žaloby ve sporu skupiny žen s maloobchodním řetězcem Wal-Mart. Kdyby soud rozhodl opačně, mohlo by asi 1,5 milionu žen žádat o odškodné kvůli údajné diskriminaci v zaměstnání. Spor s Wal-Martem nyní povede jen několik bývalých zaměstnankyň řetězce. I kdyby u soudu uspěly, odškodné vyplacené Wal-Martem by bylo mnohem menší než u hromadné žaloby.

Spor vychází z žaloby, kterou v roce 2001 podalo šest zaměstnankyň Wal-Martu. Ten podle nich používal rozsáhlé diskriminační praktiky vůči ženám: vyplácel jim nižší mzdu než mužům na stejném pracovním zařazení a také jim méně často poskytoval příležitosti ke kariérnímu růstu. Letos v dubnu udělil soud v Kalifornii případu status hromadné žaloby. Tím by se teoreticky mohl rozsudek vztahovat až na 1,5 milionu žen, které pro Wal-Mart pracují nebo v minulosti pracovaly. Wal-Mart se však odvolal k nejvyššímu soudu a ten status hromadné žaloby zrušil.

Status žaloby je důležitý pro výsledek samotného procesu. Pokud by skutečně byl proces veden jako hromadná žaloba, hrozilo by Wal-Martu, že mu soud nařídí vyplatit odškodné všem zaměstnankyním a náklady tak půjdou do miliard dolarů. Podle amerických právníků status hromadné žaloby vytváří nátlak na firmu, aby se s žalujícími vyrovnala mimosoudně.

S hromadnou žalobou v minulosti uspěli například kuřáci, kteří požadovali odškodné za to, že je tabákové firmy neinformovaly o škodlivosti cigaret. Aktivisté bojující proti diskriminaci také tvrdí, že hromadná žaloba je také nejlepší způsob jak přinutit firmu, aby ustoupila od diskriminačních praktik.