Nokia představila první a poslední mobil s MeeGo

Singapur - Nokia dnes představila v Singapuru svůj nový mobilní telefon N9 - první a zároveň poslední přístroj se softwarovou platformou MeeGo. Na trh půjde přístroj během tohoto roku. Finská společnost dále upřesnila, že svůj první mobil se systémem Microsoft Windows vypustí na trh také ještě letos.

Nokia začne mobily s Windows dodávat ve větších objemech na trh v příštím roce, uvedl její generální ředitel Stephen Elop. „Naše primární strategie je zaměření na telefon s Windows,“ uvedl Elop, který do Nokie přešel z Microsoftu.

Elop však více nerozvedl, jak chce Nokia zastavit pokles svého podílu na trhu. Minulý měsíc Nokia upustila od cílů, které si dala jen pár týdnů předtím. Vyvolala tak pochyby, zda jí Elop zajistí obrat k lepšímu, který sliboval v únoru.

Video Komentář Luďka Vokáče
video

Komentář Luďka Vokáče

Komentář Luďka Vokáče

2106

Nokia představuje MeeGo

Nokii se v porovnání s konkurencí nedaří

Nokia ztrácí u chytrých telefonů pozici na trhu kvůli konkurenci modelů iPhone od americké firmy Apple a přístrojů s operačním systémem Android od Googlu. Na trhu s levnějšími přístroji se zase potýká s rivalitou hbitých asijských výrobců, například čínské společnosti ZTE nebo indické firmy Micromax.

Jedničkou na trhu přitom byla finská firma od roku 1996, kdy uvedla na trh svůj Communicator. Telefon se stal populární mezi podnikovými manažery díky prohlížení internetu, přijímání a odesílání e-mailu, dat a faxu.

MeeGo vznikl v únoru minulého roku, kdy Nokia a Intel spojily své softwarové platformy postavené na systému Linux. Když Nokia od projektu před čtyřmi měsíci odstoupila, jiní výrobci se o tuto technologii začali více zajímat.