Mexická policie chytila šéfa obávaného gangu

Mexiko - Mexická policie v úterý dopadla údajného šéfa gangu La Familia, který je jedním z největších drogových kartelů v zemi. S odvoláním na vládní zdroje a mexickou prokuraturu to dnes uvedla agentura Reuters. José de Jesús Méndez Vargas, vystupující mimo jiné pod přezdívkou The Monkey (Opice), byl dopaden bez jediného výstřelu ve státu Aguascalientes v centrální části země.

Podle dokumentů mexického státního zastupitelství citovaného agenturou AP byl Méndez Vargas v několika mexických státech a v USA zodpovědný za přepravu a prodej kokainu, marihuany a pervitinu. Stál prý také za únosy a zabíjením, jehož oběťmi byli nejčastěji členové dalších zločineckých gangů. Vláda za jeho dopadení nabídla odměnu ve výši 2,5 milionu dolarů (42,1 milionu korun).

Mluvčí pro národní bezpečnost prezidenta Felipeho Calderóna Alejandro Poiré jeho dopadení označil za velké vítězství a konec gangu, jenž proslul tím, že jeho členové stínali hlavy nepřátelům. Méndez Vargas byl podle něj převezen do hlavního města k výslechu.

Gang La Familia do povědomí veřejnosti pronikl především v roce 2006, kdy jeho lidé vhodili několik uťatých hlav do jedné diskotéky ve městě Uruapán v Michoacánu. Tento stát je označován za jeho baštu. Na rozdíl od jiných mexických drogových kartelů tato skupina fungovala téměř jako kult.

Bezpečnostní síly loni v prosinci zabily šéfa nebo jednoho z šéfů gangu La Familia Nazaria Morena. Má se za to, že Méndez Vargas a další muž Servando Gómez se pak stali jeho nástupci. Gómez, známý pod přezdívkou El Profe, zůstává na svobodě.

Mexická policie
Mexická policie