Johannes Kepler shořel nad Pacifikem

Paříž - Vesmírná nákladní loď Johannes Kepler při návratu z čtyřměsíčního pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) shořela v zemské atmosféře, jak bylo plánováno. Zařízení Evropské vesmírné agentury (ESA) sestrojené v německých Brémách téměř úplně shořelo, pouze mimořádně ohnivzdorné součásti jako hlavní hnací jednotky se ve středu zřítily do vod Tichého oceánu asi 2 500 kilometrů východně od Nového Zélandu.

Kosmickou nákladní loď bez posádky typu ATV vynesla na oběžnou dráhu v polovině února raketa Ariane 5 z vesmírné základny v Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně. Loď se pak zcela automaticky připojila k ISS. Deset metrů dlouhý koráb na ISS přepravil více než sedm tun potravin, oblečení, kyslíku, paliva, technického vybavení a vědeckých přístrojů. Na zpáteční cestu se plavidlo proměnilo v kontejner na odpad, podle ESA však na jeho palubě nebyly žádné nebezpečné látky.

Mise, která stála zhruba 450 milionů eur (téměř 11 miliard korun), byla pojmenována podle německého astronoma Johannese Keplera (1571-1630). ESA chystá ještě další tři podobné mise. Kapacita těchto strojů ATV je třikrát větší než u ruských nákladních lodí Progress. Proto sehrají klíčovou roli při zásobování ISS, zvláště poté, co letos definitivně doslouží americké raketoplány.

Stroje ATV postavilo konsorcium v čele se skupinou EADS. Vyvinuli je experti ESA na základě dohody s americkým Úřadem pro letectví a vesmír (NASA). Příští rok by se měl na oběžnou dráhu vydat ATV pojmenovaný po italském fyzikovi Edoardovi Amaldim (1908-1989).

Vesmírná nákladní loď Johannes Kepler
Vesmírná nákladní loď Johannes Kepler