Nehoda českého autobusu v Rakousku si vyžádala 17 zraněných

Štýrský Hradec (Rakousko) - Nejméně čtyři těžká zranění a 13 lehčích si v noci na dnešek podle agentury APA vyžádala nehoda českého autobusu na dálnici A9 ve Štýrsku na jihu Rakouska. Autobus směřující s turisty do Chorvatska sjel z vozovky a narazil na boční násep. Zranění byli převezeni do nemocnice, nezranění čekali ve středisku dobrovolných hasičů ve Strassu na náhradní autobus. Většina se nakonec rozhodla pokračovat v cestě. V nemocnici nyní zůstávají pouze čtyři pacienti s těžkými zraněními. Pracovnice CK Travel Sport potvrdila, že šlo o jejich autobus.

Nehoda se udála dnes krátce před jednou hodinou v noci, řidiče zřejmě postihl chvilkový spánek. Autobus sklouzl do příkopu, narazil do protisvahu a do stromů na něm, uvedla agentura APA s odvoláním na místní policii. Zraněné na místě ošetřili zdravotníci a lékaři záchranné služby, jejichž sanitky se k nehodě sjely z okolí. Poté byli zranění převezeni do zemské nemocnice Wagna a do zemské nemocnice ve Štýrském Hradci.„Nehoda se stala v době, kdy cestující spali, náraz je tvrdě probudil. V prvních hodinách proto byli vesměs v šoku,“ uvedl představitel českého konzulátu ve Vídni Pavel Sladký.

Pro nezraněné zařídili hasiči nouzové ubytování ve své zbrojnici ve Strassu a zajistili jim tlumočníka. Podali jim také teplé nápoje. Policie pořídila na místě neštěstí přesný fotogrammetrický záznam, aby mohla zrekonstruovat příčinu nehody. „Vše mohlo za dané situace dopadnout mnohem hůře,“ řekl podle APA představitel zasahujícího týmu Červeného kříže.

Video Telefonát Pavla Sladkého
video

Telefonát Pavla Sladkého

Náraz do stromu zabránil překlopení autobusu

Autobus poblíž výjezdu na Voglau prorazil svodidla, sklouzl do příkopu a stovku metrů se příkopem sunul, až narazil do náspu odbočkové rampy a do stromů na něm. Náraz vozidlo katapultoval vzhůru, až se nakonec autobus zastavil na svahu. Právě náraz do stromů na náspu zabránil překlopení autobusu a tím zmírnil důsledky nehody, uvedla policie. Podle poslední zprávy APA bylo v autobusu 57 lidí.

„Podle lékařů není nikdo z vážněji zraněných v ohrožení života. Pouze čtyři lidé zůstávají v nemocničním ošetření, ostatní byli po ošetření postupně propuštěni,“ potvrdil Sladký. Podle něj jde u vážněji zraněných převážně o zlomeniny, které byly průběžně operovány a ošetřeny. Ze čtyř osob, které zůstávají v nemocničním ošetření, leží jedna ve Wagně a tři ve Štýrském Hradci.

Jde již o třetí nehodu českého autobusu za uplynulý týden. V neděli 19. června havaroval plně obsazený český autobus na rakouské Severní dálnici A5 u Mistelbachu nedaleko moravské hranice, když řidiče postihl záchvat slabosti. Autobus společnosti CDS Náchod se vracel s českými turisty z Chorvatska do Liberce. Při nehodě utrpěla jedna osoba těžké zranění a dalších 12 lehké. Jen o den později, v pondělí 20. června, zahynuli dva lidé při srážce českého autobusu a slovenského kamionu na maďarské dálnici M15 u města Hegyeshalom nedaleko rakouských hranic. Oběťmi byli řidiči obou vozidel, deset osob bylo vážně zraněno.