Rozvodněná Missouri pronikla k jaderné elektrárně

Omaha (USA) - Hráz chránící jadernou elektrárnu Fort Calhoun v americkém státě Nebraska před záplavami pod náporem rozvodněné řeky Missouri povolila. Podle expertů však nehrozí žádné nebezpečí, protože elektrárna je kvůli výměně paliva od dubna odstavená. Uvnitř elektrárny není žádná voda a hladina řeky se prý nezvýší natolik, aby si s ní elektrárna neporadila.

Na místě nehody jsou inspektoři americké jaderné regulační komise (NRC). Potvrdili, že povodňová vlna proces ochlazování reaktoru ani vyhořelého paliva nijak neohrozila. Mluvčí NRC Victor Dricks prohlásil, že elektrárna je v bezpečí. V pondělí má nicméně místo nehody navštívit šéf NRC Gregory Jaczko.

Šestisetmetrová ochranná hráz vybudovaná před dvěma týdny povolila pod tlakem rozvodněné řeky dnes ráno v 7:30 SELČ. Voda pronikla do okolí obslužných i reaktorových budov. Dostala se i k hlavním transformátorům, takže dodávka elektřiny z rozvodné sítě byla přerušena. Energii zajišťují záložní generátory, dokud se nepodaří dodávku proudu obnovit. Protržený val nebyl podle inspektorů pro bezpečnost elektrárny kriticky důležitý. „Byla to jen další z ochranných vrstev,“ řekl novinářům mluvčí místní elektrárenské správy Jeff Hanson.

Elektrárna se nachází asi 32 kilometrů severně od města Omaha. V blízkosti je ještě další jaderná elektrárna Brownville, která běží na plný výkon. Její inspekci dnes provádí šéf NRC Jaczko.

/*json*/{"map":{"lat":41.458552137592,"lng":-96.02668762207,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Záplavy vyvolalo vypuštění rezervoárů na horním toku Missouri, které uvolnilo do středního a dolního toku masivní objemy vody. Meteorologové varují, že vysoké stavy řeky vyvolané táním obrovských mas sněhu a vytrvalým deštěm neustoupí do srpna.