Rada bezpečnosti OSN schválila vyslání vojáků do súdánského regionu

New York - Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila vyslání 4 200 etiopských vojáků do sporného súdánského regionu Abyei. Vojska by tam měla strávit půl roku, termín vyslání ale zatím stanoven nebyl. Rezoluci radě předložily Spojené státy.

Členové nejvyššího orgánu Spojených národů v rezoluci vyjádřili hluboké znepokojení nad současnou situací v Abyei a nad všemi násilnostmi, které postihly místní civilní obyvatelstvo. Zatím není jasné, kdy se etiopské jednotky do oblasti dostanou. Diplomaté z Rady bezpečnosti ale vyjádřili naději, že se tak stane brzy.   

Abyei se stala terčem sváru mezi severní a jižní částí Súdánu, obě si totiž na tuto oblast činí nárok. Jih se v letošním všelidovém hlasování rozhodl pro vytvoření vlastního státu a 9. července má nabýt samostatnosti. O tom, komu region připadne, mělo rozhodnout referendum, jež se ale zatím neuskutečnilo. Chartúm do oblasti 21. května vyslal tanky. Jižní Súdán, skupiny na ochranu lidských práv i některé regionální a světové mocnosti tento krok označily za porušení mírové dohody z roku 2005, která ukončila desetiletí trvající občanskou válku mezi oběma částmi Súdánu. 

Přibližně tři týdny po zásahu Chartúmu se prezidenti obou částí země dohodli na demilitarizaci Abyei, z níž kvůli násilnostem uprchly desetitisíce lidí. Příslušná dohoda byla podepsána před týdnem.