Mexický gang unesl desítky uprchlíků

Mexico - Ozbrojený gang unesl na jihu Mexika 80 až 100 běženců, kteří se chtěli nákladním vlakem dostat do Spojených států. Stalo se to v pátek, až teď to ale nahlásila křesťanská charita, která běžencům pomáhá. Vyhlídky pohřešovaných jsou přitom téměř nulové. Podobné únosy totiž v drtivé většině případů končí smrtí.

Uprchlíci nemají nic než tvrdě naspořených deset tisíc dolarů pro převaděče a naději, že se v Americe vytáhnou z nejhorší bídy. Běženci z chudých latinskoamerických zemí ale musí nejdřív překonat tři tisíce kilometrů mexického území - a to je tichý boj o přežití. Tito narazili hned v jihomexickém státě Oaxaca.

„Když sem vlak dorazil, nezastavil tam, kde obvykle. Posunovali s ním a odtáhli ho. Pak zastavil na odlehlém místě, kde už čekalo několik tmavých luxusních terénních aut,“ popisuje provozovatel hostelu pro migranty Alejandro Solalinde.

Video Gang unesl mexické uprchlíky
video

Gang unesl mexické uprchlíky

Po zuby ozbrojení muži nahnali do aut co nejvíc uprchlíků. I děti, které šly za zajatými rodiči. Kdo mohl, schoval se v okolí. „Ve vlaku bylo tak 250 běženců, a když vezmeme v úvahu typ a velikost těch terénních aut, odhaduji, že unesli 80 až sto lidí, “ přemítá Solalinde.

Vyhlídky jsou špatné. Drogový kartel Zetas vloni zajal, okradl a povraždil 72 migrantů. Našli je svázané s kulkami v těle a stopami mučení u americké hranice. Oběti, které únos přežijí, často viní zkorumpované mexické policisty, kteří ilegální migranty ozbrojeným gangům vydávají - a pak se dělí o zisk.

Mexiko
Mexiko
Více fotek
  • Mexiko autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2675/267448.jpg
  • Mexičtí běženci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2675/267451.jpg