V Dánsku od úterý znovu celní kontroly

Kodaň – Dánský parlament dnes schválil obnovení stálých celních kontrol na hranicích s Německem a Švédskem. Opozice svými 50 hlasy proti 55 vládním poslancům neprosadila návrh na odmítnutí plánů vlády. Dánsko tak obnoví celní kontroly v úterý. Na hranici s Německem bude zatím 30 celníků provádět namátkové kontroly. Krok Dánska přitom kvůli schengenské dohodě kritizuje Evropská unie.

Dánské plány narazily na kritiku Evropské komise, podle níž by mohlo jít o porušeních schengenské dohody o volném pohybu osob. Nesouhlasí ani vlády sousedních států. 

Kodaň ale své rozhodnutí hájí. Prý je nový systém v souladu se Schengenem. Na hranicích budou pouze celníci, a nikoli policisté. Nebudou zavedeny ani pasové kontroly, nýbrž jen celní. 

Menšinová vláda premiéra Larse Lökkeho Rasmussena schválila návrh obnovení kontrol na hranicích v květnu na nátlak pravicově populistické Dánské lidové strany (DVP). Oficiálně vláda plán zdůvodňuje potřebou bojovat proti přeshraniční kriminalitě. Opatření se týká i trajektů ze sousedních zemí.   

Schengenský prostor nyní tvoří země EU s výjimkou Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska, kromě nich jsou zapojeny i Island, Norsko a Švýcarsko. Česko k němu přistoupilo v prosinci 2007.