Kaddáfí: Zastavte libyjské tažení, jinak přeneseme bitvu do Evropy

Tripolis/Paříž/Moskva – Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí pronesl v pátek velmi silná slova směrem k Evropě. V projevu vysílaném z tlampačů k desítkám tisíc jeho stoupenců na tripolském Zeleném náměstí řekl, že přenese „bitvu do Evropy“, pokud Severoatlantická aliance (NATO) nezastaví své libyjské tažení. Kaddáfí zároveň po více než devadesáti dnech leteckých operací aliance v Libyi stále odmítá vyslyšet požadavky opozice, aby se vzdal moci. Opozice přitom vyloučila další kontakty s Tripolisem, když Mezinárodní trestní soud (CPI) v pondělí informoval o vydání zatykače na Kaddáfího, na jeho druhorozeného syna a na šéfa libyjské tajné služby. Africká unie se tento zatykač rozhodla ignorovat.

„Pokud se rozhodneme, jsme schopni vrhnout se na Evropu jako kobylky a včely. Radíme vám tedy, abyste zařadili zpětný chod, pokud nechcete zažít katastrofu,“ zněla slova Kaddáfího v projevu vysílaném z tlampačů k desítkám tisíc jeho stoupenců na tripolském Zeleném náměstí.

NATO totiž stále podniká ze vzduchu údery na cíle v Libyi, které považuje za důležité pro Kaddáfího síly. Odvolává se přitom na rezoluci Rady bezpečnosti OSN o nutnosti chránit libyjské civilisty. Ve svých důsledcích jde o podporu povstalců bojujících proti Kaddáfího režimu.

Muammar Kaddáfí, libyjský vůdce

„Libyjský lid je schopen jednoho dne přenést bitvu do Středomoří a do Evropy. Mohl by zaútočit na vaše domovy, vaše kanceláře a vaše rodiny, které by se staly oprávněnými vojenskými terči, protože vy jste přeměnili naše kanceláře, naše generální štáby, naše domy a naše děti ve vojenské terče, které považujete za legitimní.“

Vody ale ještě více rozvířila Francie, když tento týden přiznala, že povstalcům dodala zbraně, což vyvolalo ostrou reakci Ruska. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek řekl, že je to závažné porušení zákazu dodávek zbraní do Libye, který stanoví rezoluce Rady bezpečnosti č. 1970, a požádal Francii o vysvětlení.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé při páteční návštěvě Moskvy řekl, že o dodávkách byly informovány NATO a Rada bezpečnosti OSN. Ve francouzském rozhlasu France Inter prohlásil, že Francie povstalcům shodila jen zbraně k sebeobraně. Podle francouzského generálního štábu vojsko pomocí padáků v Libyi shodilo osobní zbraně včetně samopalů a ruční granátomety, nikoli ale protitankové střely, jak se dříve spekulovalo ve francouzských médiích.

Kaddáfího dcera považuje otce za symbol země

Na obhajobu libyjského vůdce Kaddáfího vystoupila ve francouzských médiích jeho dcera Ajša. V rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek večer francouzskou televizní stanicí France 2 řekla, že zástupci Libye vedou s povstalci přímá i nepřímá jednání. „My bychom měli přestat prolévat libyjskou krev a k tomu jsme připraveni spojit se s ďáblem, tedy s ozbrojenými povstalci,“ prohlásila také. Na otázku stran případného Kaddáfího odchodu přímo neodpověděla, otce ale označila za „symbol a vůdce“ země.

Africká unie se dnes na své vrcholné schůzce v Rovníkové Guineji rozhodla ignorovat zatykač, který na Kaddáfího vydal Mezinárodní trestní soud. Znamená to, že libyjský vůdce se může po Africe pohybovat, aniž mu bude hrozit zatčení. Soud nemá prostředky k tomu, aby si respektování zatykače vynutil. Unie také vyzvala Radu bezpečnosti OSN ke krokům, jejichž cílem by bylo „anulovat proces CPI ohledně Libye“. Vyslovila znepokojení nad tím, jak soud situaci v Libyi posuzuje, a vydání zatykače označila za vážné zkomplikování snah o politické řešení libyjské krize.