Španělsko i USA odmítly Káddáfího hrozby

Madrid – I přes hrozby Muammara Káddáfího adresované Evropě bude operace Severoatlantické aliance v Libyi pokračovat, uvedly to americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a její španělský protějšek Trinidad Jiménezová. Reagovaly tak na jeho páteční slova, že pokud NATO operaci nezastaví, mohli by Libyjci přenést boje do Evropy.

Clintonová uvedla, že by měl Kaddáfí místo hrozeb postavit na první místo zájmy svého lidu a odstoupit. Podpora pro operaci NATO v Libyi je prý silná a roste i v Africe. Její španělská kolegyně pak prohlásila, že „odpověď Evropy na Kaddáfího slova je pokračovat v práci se stejnou rozhodností“ a udržovat politický a vojenský tlak, aby byla odstraněna hrozba, kterou Kaddáfího síly znamenají pro libyjské civilisty. 

Africká unie (AU) krátce předtím rozhodla, že nebude respektovat zatykač, který na Kaddáfího vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu. Zároveň se vyslovila pro řešení libyjského konfliktu jednáním mezi oběma stranami a navrhla, že takové jednání uspořádá. Dialog by měl vyústit v dohodu o uzavření příměří, ustavení dočasné přechodné vlády a následné uspořádání voleb.  

Libyjští povstalci dnes mírový návrh AU přivítali. Prohlásili, že mu rozumí tak, že by podle něj již Kaddáfí neměl hrát žádnou další roli ve vedení země. Podle agentury AP ale není v plánu jasně řečeno, zda by měl Kaddáfí odstoupit ani zda mu má být dovoleno, aby v budoucí přechodné vládě zastával nějakou funkci. Libyjský vůdce se zatím k plánu nevyjádřil.    

Kaddáfí pohrozil Evropě v projevu, který byl v pátek vysílán z tlampačů k desítkám tisíc jeho stoupenců na tripolském Zeleném náměstí. Odkud hovořil, není známo. Shromáždění bylo podle AP jedním z největších za poslední měsíce a naznačilo, že Kaddáfí je stále schopen zjednat si značnou podporu.

Aliance dnes v Bruselu oznámila, že v tomto týdnu zesílila bombardování v západní Libyi, která je ještě velkou měrou pod kontrolou Kaddáfího. Údajně přitom zničila asi 50 vojenských cílů včetně tanků a vojenských vozidel. NATO prohlašuje, že postupuje v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN o nutnosti zajistit ochranu libyjských civilistů před Kaddáfího silami. De facto jde o podporu povstalců usilujících o Kaddáfího svržení.    

Podle agentury Reuters dnes Kaddáfího síly pokračovaly v bombardování přístavního města Misuráta. Libyjská státní televize bez bližších podrobností uvedla, že si bomby NATO vyžádaly oběti v okresu Džufrá.