V centru Berlína vyrostlo UFO – upozorňuje na výstavbu zámku

Berlín – Německá metropole má v centru novou stavbu, která budí emoce. V místě bývalého komunistického Paláce republiky totiž vyrostl futuristický šestistěn vysoký skoro 30 metrů, který má v příštích letech sloužit jako výstavní prostor i jako vyhlídková platforma s kavárnou. Obyvatele města bude také informovat o výstavbě císařského zámku, který by měl tzv. Humboldt-Box nahradit zhruba za osm let.

Nová stavba stojí zhruba v úrovni někdejšího parkoviště před palácem, který byl mimo jiné sídlem východoněmeckého parlamentu. „Takzvaný Humboldt-Box vznikl proto, aby informoval lidi o obřím kulturním projektu berlínského zámku, který se tu začne stavět. Prezentují se tu instituce, které budou mít v budoucím kulturně-vzdělávacím paláci své prostory. Replika zámku vyjde na 550 milionů eur, a proto je rozumné poplatníkům vysvětlit, co za své peníze dostanou,“ vysvětluje Wilhelm van Boddien ze Spolku pro berlínský zámek. 

Informační stánek stál sedm milionů eur a zaplatil ho soukromý investor. Netradiční stavba v centru má ale i své odpůrce, u Berlíňanů už si vysloužila přezdívky jako UFO, meteorit nebo zapomenutá kulisa z Hvězdných válek. „Je to od nás i takový katalyzátor, šťouchnutí do další diskuse o městské architektuře. Že má omezenou životnost, nás nemrzí, jinde se už ale asi neuplatní,“ uvedl architekt Bertram Vandreike. 

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

Vedení města se rozhodlo, že místo sídla východoněmeckého parlamentu postaví repliku původní dominanty města, která tu stávala do 50. let minulého století – zámek někdejších pruských králů a německých císařů. Ten byl poničen na konci 2. světové války a později definitivně srovnán se zemí. Nový zámek, zastřešující kulturní a vzdělávací komplex Humboldtovo fórum, by měl být podle aktuálních plánů hotov v roce 2019.