Soud poslal do vězení další příznivce běloruské opozice

Minsk – Za účast na včerejších poklidných demonstracích proti Lukašenkovu režimu byla dnes zhruba stovka stoupenců běloruské opozice odsouzena k peněžité pokutě nebo až 15dennímu pobytu ve vězení. S odvoláním na běloruskou nevládní organizaci na ochranu lidských práv Vesna o tom informuje agentura AFP. Celkem mělo být dnes v Bělorusku souzeno za „výtržnosti“ asi 140 lidí, ale některá řízení byla přeložena na úterý nebo na středu.

Běloruská policie v neděli slzným plynem zasáhla proti opozičním aktivistům v metropoli Minsku i v dalších městech a zadržela stovky lidí. Opozice proti režimu protestovala u příležitosti Dne nezávislosti. Úřady také zablokovaly internetové stránky opozičních organizací, aby znemožnily organizaci protestů prostřednictvím sociálních sítí. Přesto se po celé zemi konaly akce skoro tisícovky odpůrců režimu, kteří v duchu nové opoziční taktiky přicházeli na mítinky bez transparentů a v rámci „mlčenlivých protestů“ o sobě dávali vědět rytmickým tleskáním. Protesty organizované přes Facebook a jeho běloruskou obdobu Vkontakt se čas od času konají už několik týdnů. 

Lukašenko je u moci skoro 17 let. Opozice a Západ ho kritizují hlavně za porušování lidských práv a za represe vůči jeho odpůrcům. Ty nabyly na síle hlavně po loňských prezidentských volbách, které opozice označila za zfalšované. V neděli Lukašenko označil protesty proti své osobě za pokusy o svržení vlády. Bělorusko v posledních měsících čelí nejen politickým protestům, ale především největší hospodářské krizi od nástupu Lukašenka k moci.