Syrské jednotky prý v Hamá zabily nejméně šest civilistů

Hamá (Sýrie) – Syrské jednotky dnes obklíčily město Hamá a zabily v něm nejméně šest civilistů. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na místní obyvatele a obhájce lidských práv. Ve městě, kde se minulý týden uskutečnily masové protivládní protesty, zabili prý vojáci již v pondělí tři civilisty, včetně třináctiletého chlapce.

Hamá, vzdálené asi 200 kilometrů od metropole Damašku, je od pátku centrem protivládních demonstrací. Podle aktivistů ve městě demonstrovalo 150 až 500 tisíc lidí. Šlo dosud o největší protest proti Asadovu režimu.

Tanky a obrněná vozidla jsou u města Hamá přinejmenším od pondělí, přes noc se posunuly na okraj města, dovnitř však prý dnes zatím nevjely. Stovky mladých lidí se jim v postupu snaží zabránit blokováním přístupových cest do velkých městských čtvrtí kontejnery, spálenými pneumatikami nebo bariérami z písku.   

Ve městě ale již v pondělí prováděli razie vojáci. Jejich postup si prý vyžádal nejméně tři životy civilistů a dvacet zraněných. Armáda prý také zadržela až tři stovky lidí. Část demonstrantů ale stále doufá, že armáda nezaútočí. „Assad by měl počkat, zda budou masové protesty v Hamá pokračovat. Dobře ví, že vojenským útokem proti nenásilné demonstraci na symbolickém místě, jako je Hamá, ztratí podporu Ruska a Číny,“ uvedl kritik Asadovy vlády Mohammed Abdalláh, který pobývá v exilu ve Washingtonu.

Počet obětí protestů, které v Sýrii trvají od března, se odhaduje na více než 1 400. Tisíce Syřanů uprchly do Turecka a Libanonu. Zprávy o obětech střetů a razií mnohdy nelze ověřit, protože syrské úřady zakázaly činnost většiny zahraničních médií působících v zemi.