Dánsko začalo s celními kontrolami na svých hranicích

Kodaň – Dánsko dnes na svých hranicích s Německem a Švédskem obnovilo stálé celní kontroly. Tento krok kritizovalo jak Německo, tak celá EU, podle dánské vlády ale toto opatření pomůže v boji proti přeshraniční kriminalitě, zejména obchodu s lidmi a pašování zbraní a drog. Podle agentury Reuters začalo ráno deset celníků s kontrolami na hranicích se Švédskem a 40 celníků na hranicích s Německem.

Dánská vláda ujišťuje, že budou kontroly jen namátkové a většiny cestujících se nedotknou. Opatření bránila i tím, že počet svých celníků zvyšuje na úroveň podobnou té, kterou mají Švédsko a Německo. Kodaň se také snažila ujistit německé letní turisty, že se při příjezdu do země nemusejí obávat žádných překážek. 

Hesenský ministr spravedlnosti Jörg-Uwe Hahn přesto v dnešním vydání deníku Bild vyzval k prázdninovému bojkotu Dánska. „Když Dánsko v čase dovolených znovu zavádí hraniční kontroly, mohu jen doporučit na místě se otočit a raději jet na dovolenou do Rakouska nebo Polska,“ prohlásil Hahn. Dánský ministr daňových záležitostí Peter Christensen, který je za kontroly zodpovědný, výzvu německého politika označil za „hysterickou“. Hahn podle něj prý asi nemá představu o konkrétní podobě kontrol.

Proti celním kontrolám Německo i Brusel

Německo i Evropská komise podle agentury DPA považují opatření za ohrožení svobody pohybu osob, která je zakotvena v schengenské dohodě, v jejímž rámci nejsou mezi členskými státy uplatňovány kontroly. Brusel už slíbil, že nový systém na dánských hranicích přezkoumá. Kodaň ale tvrdí, že je opatření v souladu se schengenskou dohodou, protože na hranicích budou rozmístěni jen celníci, a ne policisté. 

Schengenský prostor nyní tvoří země EU s výjimkou Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska. Mimo EU jsou do něj zapojeny také Island, Norsko a Švýcarsko. Česko k systému přistoupilo v prosinci 2007.

O obnovení stálých celních kontrol na hranicích rozhodl dánský parlament 1. července, když opozice svými 50 hlasy proti 55 vládním poslancům neprosadila návrh na jeho odmítnutí. Menšinový kabinet premiéra Larse Lökkeho Rasmussena schválil tento návrh v květnu na nátlak pravicově populistické Dánské lidové strany (DVP). Oficiálně vláda plán zdůvodňuje potřebou bojovat proti přeshraniční kriminalitě.