Za nákazou EHEC stojí semena z Egypta, potvrdil úřad pro bezpečnost potravin

Brusel – Za nákazou nebezpečnou střevní bakterií EHEC v Evropě nejspíš stojí semena pískavice z Egypta, dnes to potvrdil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Pískavice je druh koření hojně pěstovaného zejména ve Středomoří. Podle úřadu nelze vyloučit, že bylo bakterií kontaminováno hned několik dodávek semen pískavice z let 2009–2011. Evropská unie v reakci přikázala stažení některých egyptských osiv z trhu a dočasně zakázala
jejich dovoz.

„Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučuje Evropské komisi, aby vyvinula úsilí, které zajistí, že zdroji nákazy nebudou vystaveni další spotřebitelé. Semena by měla být dohledána ve všech státech, které mohly obdržet podezřelé zásilky,“ uvedl EFSA. Úřad rovněž spotřebitelům doporučil, aby nepěstovali výhonky pro svou vlastní potřebu, a pokud tak učiní, aby je konzumovali až po důkladném převaření.

Jen v Německu se zmutovanou formou bakterie EHEC od počátku května nakazilo podle aktuálních statistik 3 999 lidí, z nichž 845 trpí závažnou komplikací, takzvaným hemolyticko-uremickým syndromem (HUS), při němž selhávají ledviny a vyskytuje se chudokrevnost. Dalších 122 případů infekce bylo zaznamenáno v dalších 16 zemích.

Jako první se v podezření ze šíření nákazy objevila pěstírna výhonků v severoněmeckém Bienenbüttelu. Časem se zjistilo, že semena pískavice z Egypta byla dodána i tam. Infekce vyvolávající krvácivý průjem se objevila i u několika pracovnic německé farmy. 

Klíčky z podezřelých semen byly zjevně i součástí pohoštění pro rodičovskou schůzku mateřské školy v Begles poblíž Bordeaux v jihozápadní Francii. Z desítky účastníků nakažených EHEC jich pět mělo vážné onemocnění HUS.