Petr Gandalovič předal Obamovi své pověřovací listiny

Washington - Petr Gandalovič je od čtvrtka novým oficiálním českým velvyslancem. Ve Washingtonu v Bílém domě totiž předal pověřovací listiny americkému prezidentovi Baracku Obamovi a může tedy zahájit svou činnost. S americkým prezidentem se sešel zhruba měsíc po svém příjezdu do Spojených států. V současnosti českého velvyslance mimo jiné čekají přípravy na zářijové zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, kterého se tradičně účastní prezident Václav Klaus doprovázený ministrem zahraničí.

Petr Gandalovič po setkání s americkým prezidentem, který má tradičně nabitý program, uvedl, že setkání bylo přátelské, ale relativně rychlé. „V podstatě se dá říct, že pan prezident ocenil velmi dobré vztahy mezi našimi zeměmi a řekl, že si váží našeho spojenectví,“ uvedl velvyslanec. Dodal, že debaty o konkrétních tématech při předávání pověřovacích listin ani nebývají zvykem. Současně s Gandalovičem dnes Obamovi předali pověřovací listiny také velvyslanci Filipín, Vietnamu a Dominikánské republiky. Podle českého velvyslance je účast více velvyslanců na obřadu obvyklá, někdy jich prý bývá i více.

Bývalý ministr zemědělství a místopředseda ODS před dneškem v USA pobýval déle než měsíc v roli designovaného velvyslance. Krátce po svém příjezdu koncem května předal kopie pověřovacích listin náměstkovi ministryně zahraničí Hillary Clintonové Jamesi Steinbergovi.

Gandalovič do USA přijíždí v okamžiku, kdy v česko-amerických vztazích po letech jasných společných témat, jako byl vstup do NATO, zrušení víz či protiraketová obrana, panuje určité vakuum. Česko se v současnosti zaměřuje zejména na ekonomickou a vědeckou spolupráci se Spojenými státy, americkou stranu pak nejvíce zajímá účast firmy Westinghouse v lukrativním tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.