Japonsko postihlo silné zemětřesení, oběti ani škody nejsou hlášeny

Tokio - Severovýchodní pobřeží Japonska se z březnového zemětřesení ještě nevzpamatovalo a dnes je postihlo další o síle 7,1 stupně Richterovy stupnice. Podle agentur bylo vydáno varování před možným vznikem přívalové vlny tsunami pro většinu pobřežního pásma, které bylo po několika hodinách zrušeno. Škody zatím zaznamenány nebyly.

Ohnisko otřesu bylo lokalizováno v Tichém oceánu u břehů hlavního ostrova Honšú v hloubce asi deset kilometrů. Odborníci očekávali, že by se mohla vytvořit až metr vysoká tsunami. Obyvatelé pobřežních oblastí byli vyzváni, aby se připravili na evakuaci. Na krátkou dobu byli ale do vyšších poloh evakuováni jen pracovníci jaderné elektrárny ve Fukušimě v části nejblíže pobřeží.

Škody zaznamenány nebyly. Otřes nezpůsobil ani zastavení činnosti chladicího systému v elektrárně, uvedla společnost TEPCO, která ji provozuje. Právě zastavení chladicích systémů v elektrárně způsobilo březnové devítistupňové zemětřesení a tsunami. Do ovzduší unikla radiace, potíže při opětném zprovoznění systému přetrvávají doposud.