Další naposled – Atlantis se spojil s ISS

Mys Canaveral – Raketoplán Atlantis se na oběžné dráze Země naposledy spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). K šestici astronautů na ISS přibyli čtyři další. Následující týden stráví vykládáním 5 tun zásob, které sem ze Země dopravili. Atlantis je posledním americkým raketoplánem, který se kdy vydal do vesmíru, na Zemi se má vrátit 20. července, čímž ukončí více než 30letou historii těchto strojů.

Vstupu na ISS předcházely hodiny složitých manévrů. Posádka mezinárodní vesmírné stanice nejdřív musela vyfotografovat citlivá místa ohnivzdorných destiček na plášti Atlantisu. Snímky teď budou analyzovat inženýři na Zemi. Tato procedura je pro všechny raketoplány povinná od tragédie v roce 2003, kdy se Columbie právě kvůli poškození tepelného pláště rozpadla několik minut před přistáním, zahynulo tehdy sedm astronautů. 

Při posledním letu Atlantisu do vesmíru ale zatím vše funguje tak, jak má. A tak se mohl raketoplán naposledy spojit s ISS. Velitel Atlantisu Chris Ferguson jemně navedl raketoplán na parkovací místo u staničního modulu Harmony. Posádka stanice astronauty přivítala slovy: „Vítejte naposled na Mezinárodní vesmírné stanici.“ 

Po necelých dvou hodinách obě posádky otevřely poklop Atlantisu a čtyři astronauti přešli přetlakovou komorou do vesmírné stanice. Jejich úkolem teď bude vyložit pět tun zásob, které sem dovezli. 

Dvanáctidenní mise Atlantisu je 135. letem raketoplánu. Na Zemi se má vrátit 20. července.