Tisíce lidí si připomněly srebrenický masakr

Srebrenica - Desítky tisíc lidí si dnes při příležitosti 16. výročí masakru ve Srebrenici připomněly oběti války v Bosně. Na hřbitově v Potočari byly pohřbeny ostatky 613 lidí, které byly nedávno nalezeny v masových hrobech. Na hřbitově je dosud pohřbeno 4 524 obětí masakru, celkem bylo při srebrenickém masakru zabito na 8 000 Bosenců.

Na bezpečnost dnešního shromáždění dohlíželo na 2 000 policistů, nad Srebrenicí přelétávaly policejní vrtulníky. Kromě potomků a příbuzných obětí se smutečního obřadu zúčastnili i politici, především oficiální představitelé Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, ale také Spojených států a Turecka. Všichni ve svých poselstvích vyjádřili uspokojení nad tím, že vojenský velitel bosenských Srbů Ratko Mladić, považovaný za jednoho z hlavních viníků srebrenické tragédie, je po letech skrývání před Mezinárodním soudním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu.

Šestnácté výročí masakru ve Srebrenici
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Marko Drobnjakovic

Člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegović zdůraznil, že Srebrenica je nejhlubší rána na těle bosňáckého národa, která se nikdy nezacelí. „Loni tady byl srbský prezident Boris Tadić a slíbil, že Mladić bude zatčen. Svůj slib dodržel,“ řekl Izetbegović. Letos Tadić nepřijel, ale poslal osobní poselství. Uvedl v něm, že Srbsko se chce smířit se sousedy a učiní vše, aby se „individualizovala vina za válečné zločiny“ a tím se tato vina sejmula z národů. Dodal, že to požaduje i od ostatních zemí a že věří v lepší vztahy na Balkáně. Americký velvyslanec v Bosně Patrick Moon varoval před snahami srebrenický masakr bagatelizovat.

Video Srebrenica si připomněla 16. výročí masakru
video

Srebrenica si připomněla 16. výročí masakru

Celkem bylo při srebrenickém masakru zabito na osm tisíc lidí, vesměs mužů a chlapců. Mezi dnes pohřbenými byla ale i žena - dvacetiletá Nezira Ibiševičová, která se jako čerstvá novomanželka nechtěla odloučit od svého muže odváděného Srby a byla spolu s ním zabita při pokusu o útěk, kterého se zúčastnil i její bratr. Ten jediný z trojice přežil.

Pohřeb ostatků 613 Bosenců ve Srebrenici
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Marko Drobnjakovic