Islanďané si možná zakouří už jen na lékařský předpis

Reykjavík – Island chystá na kuřáky pořádný bič. Tamní parlament bude hlasovat o přijetí zákona, podle něhož by cigarety měly být k dostání jen na lékařský předpis a zcela zakázané by byly pro mladistvé. Reykjavík se tak připravuje na radikální desetileté tažení proti cigaretám, na jehož konci se nemají tabákové výrobky dostat do ruky nikomu pod dvacet let.

Na většině veřejných míst bude kouření tabu. Protizákonná bude i zapálená cigareta v autě, kterým cestují děti. Podle průzkumů přitom už teď kuřáků na ostrově citelně ubývá. Kouří jen 14 procent dospělých, mezi mládeží ve věku 15 až 19 let si pravidelně zapálí jen sedm procent lidí (v Česku pravidelně kouří 26 procent lidí starších 18 let).

0Siv Fridleifsdottirová, poslankyně a bývalá ministryně zdravotnictví:
Tabák by se prodával jen v lékárnách na předpis od lékaře nebo zdravotnického personálu. (…) Každý den na Islandu začnou kouřit dva mladí. Celkem 700 ročně. To je neakceptovatelné a žádá si to radikální krok.


Island se opírá o nejnovější vědecké studie, které zkoumaly vliv pasivního kouření na děti do dvanácti let. Tabákový kouř negativně ovlivnil vývoj nervové soustavy poloviny sledovaných dětí. Podle americké studie pak některé z nich trpěly poruchami soustředění a učení. Jediný pozitivní objev je, že pouze pětina z nich začala později sama kouřit.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského