Francie říká ANO prodloužení operací v Libyi

Tripolis/Paříž – Francouzský parlament dnes schválil prodloužení vojenských operací v Libyi. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé potvrdil, že Francie je v kontaktu s libyjskou vládou, podle něj ale nejde o rozhovory v pravém slova smyslu. NATO dnes mezitím oznámilo, že nevylučuje pokračování vzdušných útoků proti Kaddáfího pozicím i během muslimského postního měsíce ramadánu, který letos spadá na většinu srpna.

Skoro čtyři měsíce poté, co francouzská letadla začala s posvěcením OSN bombardovat cíle ve východní Libyi, francouzští poslanci odhlasovali další prodloužení vojenských operací v Libyi, pro jich bylo 482, proti 27. 

Libyjská vláda ale z toho nadšená není. „Litujeme hlasování francouzských poslanců. Přáli bychom si, aby zástupci francouzského lidu zvážili situaci realističtějším způsobem a nespoléhali se na lži vlády a médií,“ řekl mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím. 

Francouzský premiér François Fillon naznačil, že se v Libyi rýsuje politické řešení krize. Ve francouzské rozhlasové stanici Europe 1 prohlásil, že Kaddáfí „musí odstoupit, vzdát se moci“. 

Šéf francouzské diplomacie Alain Juppé dnes k otázce údajným jednáním francouzské vlády s libyjským kabinetem řekl, že „všichni jsou v kontaktu se všemi“. „Libyjský režim vysílá vzkazy všem, do Turecka, do New Yorku, do Paříže. Existují kontakty, ale nejde o rozhovory v pravém slova smyslu. Vyslanci nám říkají, že Kaddáfí je připraven odejít. Otázkou už není, zda odstoupí, ale kdy a jak,“ uvedl Juppé.