Jih Evropy dusí vlna veder

Atény/Řím - Jih a východ Evropy trápí od začátku týdne vlna veder. Na některých místech teploměr ukázal až 40 stupňů Celsia. V Chorvatsku zemřelo nejmíň 11 lidí. Většinou se jednalo o chronicky nemocné a starší lidi. Tropické počasí se čeká i v dalších dnech.

Italské úřady vyhlásily v šesti městech kvůli vlně veder nejvyšší stupeň nebezpečí. Odpolední teploty běžně překračují 35 stupňů Celsia. Slavná fontána di Trevi láká v horku turisty ještě víc než obvykle. „Už podruhé jsem v Římě v červenci. Nikdy to už neudělám. Přijela jsem jenom kvůli vnučce, která jindy nemohla. Na podzim je ale Řím úžasný,“ říká americká turistka Mary Cornaldová.

Osvěžení u kašny hledali také turisté a místní v Budapešti. Vlna veder se z Maďarska táhne na jih přes celý Balkán. „Před několika dny jsem byl v Anglii a tam léto nebývá příliš teplé a často prší. Když jsem zjistil, že v Budapešti nás čeká až 35 stupňů, moc mě to potěšilo,“ libuje si brazilský turista.

Kvůli tropickým teplotám a suchu hrozí požáry. Chorvatští záchranáři varují před kardiovaskulárními a neurologickými obtížemi a hlásí dvojnásobný počet výjezdů. Teploty blížící se čtyřicítce trápí taky Řecko, Černou Horu nebo Srbsko.

Zoologická zahrada v Aténách se snaží před sluncem ochránit zvířata. Chovatelé vytvářejí stinná místa a svým svěřencům dopřávají co nejvíc vody. Podle předpovědí počasí potrvá africká vlna veder až do konce týdne.