Murdoch vzdal snahu ovládnout BSkyB

Londýn - Společnost Ruperta Murdocha odstoupila od záměru převzít celou televizi BSkyB. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Proti obchodu se dnes měl vyslovit britský parlament. Murdochův bulvární list The Sun dnes také odmítl tvrzení bývalého premiéra Gordona Browna, že jeho reportéři v roce 2006 získali nekalým způsobem informaci, že tehdy čtyřměsíční Brownův syn Fraser má nevyléčitelnou nemoc. Tehdejší šéfredaktorka listu Rebekah Brooksová volala Brownovi, aby mu oznámila, že informaci zveřejní.

Murdochovo mediální impérium prochází v Británii krizí kvůli praktikám svých titulů. Dnes má parlament hlasovat o rezoluci vyzývající Murdocha, aby se po celé aféře vzdal záměru ovládnout celou televizi BSkyB. Rezoluci hodlají bezprecedentně podpořit vláda i opozice.

Murdoch ale ještě před hlasováním oznámil, že se záméru převzít zbytek BSkyB vzdává. Nyní vlastní pouze 39 procent. Murdoch má nyní v Británii bulvární list The Sun, deník The Times a nedělník The Sunday Times. Kvůli skandálu již obětoval nedělník News of the World.

„Domníváme se, že navrhované převzetí BSkyB společností News Corporation by prospělo oběma společnostem, ale je zjevné, že je příliš obtížné pokračovat v této atmosféře,“ uvedl v prohlášení zástupce šéfa News Corporation Chase Carey.


Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Cameron jmenoval soudce, který má vyšetřit odposlechy

Britský premiér David Cameron dnes pověřil soudce Briana Levesona vyšetřením odposlechového skandálu kolem Mudrochových listů. Soudce bude moci předvolávat novináře, politiky i vlastníky médií. Podle předsedy vlády budou muset všechny osoby předvolané soudcem Levesonem vypovídat pod přísahou, nejen novináři, ale také politici a majitelé médií.

Cameron se vyslovil pro větší transparentnost ve vztazích mezi politiky a novináři. Zahájil proto konzultace o změně pravidel pro ministry, podle nichž by všechny jejich schůzky s novináři měly být zaznamenány. V současnosti se zaznamenávají jen oficiální setkání, nikoli „společenské“ kontakty.

Brown: Nemohl jsem nic dělat

Expremiér Brown o praktikách Murdochových listů mluvil v pondělí v televizním rozhovoru. „Řekli mi, že otisknou článek o Fraserově zdravotním stavu. Byl jsem v slzách, ale nemohl jsem s tím nic dělat,“ řekl Brown. Uvedl, že si nedokáže představit, jak se může informace o nemoci dítěte dostat na veřejnost jinak než prostřednictvím rodičů nebo lékařů.

Gordon Brown s manželkou a synem Fraserem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: David Cheskin-pa

The Sun dnes tvrdí, že se o cystické fibróze Frasera Browna dozvěděl od nejmenovaného muže, jehož syn také trpí touto nevyléčitelnou chorobou postihující dýchací či zažívací systém. „Přišel sám dobrovolně do The Sun, protože chtěl na toto závažné onemocnění upozornit. Podepsal před právníkem místopřísežné prohlášení, že to je pravda,“ uvedl bulvární list.

Zveřejnil také videozáznam rozhovoru s tímto mužem, který je zabírán zezadu a má pozměněný hlas. Teprve poté se The Sun obrátil na Browna, napsal list, ale neuvedl, kde informaci o Fraseru Brownovi získal jejich zdroj.

The Sun i The Times také otiskly řadu fotografií, na nichž se Brown později objevuje při různých společenských příležitostech s Murdochem či jeho lidmi.