Stoupající počet mrtvých afghánských civilistů se stále nedaří zbrzdit

Kábul – Přes 1 400 civilistů bylo za první letošní půlrok zabito v Afghánistánu. Podle zprávy asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) jde oproti loňskému roku o 15procentní nárůst. Čtyři pětiny úmrtí civilistů v souvislosti s boji jdou na vrub povstaleckých ozbrojenců, 14 procent mají na svědomí afghánské vládní síly a zahraniční jednotky. Zbývajících šest procent nebylo podle OSN možné zařadit.

Od ledna do června UNAMA registrovala 1 462 úmrtí civilistů, píše se v dokumentu. „Podomácku vyrobené výbušniny a sebevražedné atentáty, tedy taktiky využívané protivládními živly, stojí za téměř polovinou (49 procent) z celkového počtu mrtvých či zraněných civilistů,“ vypočítává dále. Jako nejhorší měsíc v celém konfliktu se ukázal letošní květen, během něhož přišlo o život 368 civilistů.

I dnes zabíjel v zemi sebevražedný atentátník, který zaútočil na mešitu v jihoafghánském Kandaháru. Právě se v ní konala bohoslužba za Ahmada Valího Karzáího. Bratr afghánského prezidenta byl v tomto městě zavražděn před dvěma dny. Při dnešním útoku, který si vyžádal nejméně čtyři mrtvé a 13 zraněných, přišel o život i vysoký duchovní, vůdce provinční náboženské rady.

Zároveň zahynulo letos k dnešnímu dni 306 aliančních vojáků, z toho 215 amerických a 64 britských.