Východ Afriky usychá a hladoví

Mogadišo - Východní Afriku sužuje nejhorší sucho za posledních 60 let a Somálci utíkají ze země kvůli hladu a násilí. Ceny potravin vzrostly v posledních měsících čtyřnásobně a většina místních na ně vůbec nedosáhne. Jen od začátku července utekly do Etiopie a Keni tisíce lidí. OSN proto vyzývá státy, aby zvážily mezinárodní finanční pomoc. V přepočtu asi 14 miliard korun naléhavě potřebuje 12 milionů Somálců, aby mohli vůbec přežít.

V přepočtu 24 milionů korun už Somálsku slíbila německá kancléřka Angela Merkelová, humanitární organizace však žádají mnohem víc. Okamžitě potřebují v přepočtu dvě miliardy korun a další peníze podle nich musí následovat.

Uprchlické tábory jsou přeplněné. Ve srovnání s loňskem utíká ze Somálska dvakrát víc lidí. Počet podvyživených somálských dětí ve věku do pěti let se od března skoro zdvojnásobil a je nejvyšší na světě. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) podvýživa neobyčejně narůstá hlavně v zemědělských oblastech Bay a Lower Shabele, což je část považovaná za obilnici země.

Somálsko hladoví
Somálsko hladoví

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odhaduje, že kvůli suchu i násilí uprchlo ze země 54 tisíc Somálců. Do Keni prý denně přichází 1 400 nových běženců. Somálsko patří vlivem klimatických katastrof a dvacetileté občanské války k zemím nejvíc ohroženým humanitární krizí.

Video Východní Afriku sužuje nejhorší sucho za posledních 60 let
video

Východní Afriku sužuje nejhorší sucho za posledních 60 let

Východní Afriku sužuje nejhorší sucho za posledních 60 let

13:00 14.7.

Reportáž Jana Moláčka

Rozhovor s Danou Plavcovou