Atlantis měl další problém s počítačem

Houston - Raketoplán Atlantis má už podruhé potíže s palubním počítačem. Řídicí středisko letu muselo posádku ve čtvrtek probudit hodinu a půl potom, co ulehla ke spánku. Zapnut pak byl jiný z pěti palubních počítačů. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) byla už závada odstraněna a posádka nebyla ohrožena. Jeden z počítačů měl potíže už v neděli. Stalo se to těsně před spojením Atlantisu s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), ale od instalace nového softwaru je počítač znovu funkční. Atlantis se má od ISS odpojit v úterý a jeho přistání na Floridě je plánováno na čtvrtek.

I tentokrát velitel letu Christopher Ferguson a kopilot Douglas Hurley do počítače nahráli nový software. Dobré fungování hlavních palubních počítačů je důležité pro úspěšný návrat raketoplánu na Zem.

Ve čtvrtek měla čtyřčlenná posádka po hektickém pracovním týdnu trochu volného času. „Poprvé jsme si mohli trochu oddechnout a potěšit se tím, co tady děláme,“ řekl velitel letu Christopher Ferguson. Dnes má deset astronautů, kteří jsou na ISS a v připojeném Atlantisu, pozdravit prezident Barack Obama.

Atlantis k ISS přivezl téměř pět tun vybavení, náhradních dílů a zásob, které by mohly v případě problémů příštích zásobovatelů vydržet posádce ISS rok. Ferguson řekl, že tři čtvrtiny z toho už byly přeloženy. „Atlantis přede jako kotě. Je mu asi 25 let, ale vede si jako čerstvě narozený,“ prohlásil. Atlantis dopraví zpět víc než tři tuny použitého vybavení, odpadu a porouchaných přístrojů, čímž se na ISS uvolnil prostor.

Ve čtvrtek poskytlo vedení letu astronautům delší volno, aby si mohli posedět nad americkým menu sestávajícím z pečeného hovězího, grilovaného kuřete, fazolí a jablkového koláče.

Atlantis byl poprvé na oběžné dráze v roce 1985 a současná výprava je jeho třiatřicátá, v rámci programu raketoplánů pak 135. a zároveň poslední. Po návratu příští týden se Atlantis připojí k již odstaveným raketoplánům Discovery a Endeavour.

0

Nejméně do roku 2015 bude ISS odkázána na ruské komické lodě Sojuz, protože USA nebudou mít prostředek k dopravě astronautů do vesmíru. USA končí třicetiletý program raketoplánů kvůli příliš vysokým nákladům na ně. Mají je nahradit lodě Orion, které by měly být provozuschopné až za čtyři roky.