Američtí vojáci se začali stahovat z Afghánistánu

Kábul – Spojené státy stáhly z Afghánistánu prvních 650 vojáků. Mluvčí amerických sil v Afghánistánu Michael Wunn potvrdil, že jednotka už nahrazena nebude. USA mají v Afghánistánu asi 100 000 mužů, do konce příštího roku by jich měla třetina odejít. Poslední vojáci Afghánistán opustí do konce roku 2014, kdy plnou odpovědnost za bezpečnostní situaci v zemi převezmou afghánské síly.

Americké jednotky tvoří více než dvě třetiny mezinárodních sil v Afghánistánu, ještě letos by se mělo vrátit domů 10 tisíc vojáků. Což ovšem neznamená, že by boje v Afghánistánu ustávaly. Americká armáda se do válečných operací jen snaží více zapojovat místní vládní oddíly.

Afghánská armáda má tvořit páteř budovaného státu. Oficiálně 300 tisíc mužů, do bojů ale zasahuje jenom zlomek. Ochromují ji dezerce, krádeže, korupce. Je infiltrovaná bojovníky Tálibánu. Armáda je přitom jednou z nejlépe fungujících státních struktur. Třeba v policii je situace ještě horší, rekruti leckdy neumějí ani číst a psát. Prvních 111 afghánských policistů v minulém týdnu úspěšně dokončilo svou přípravu v Národním výcvikovém centru policie v afghánské provincii Vardak, na níž se od konce března podílí i 12 příslušníků české Vojenské policie. V dubnu tu zahájilo výcvik prvních 120 afghánských policistů a v současnosti se ve středisku připravuje téměř 900 dalších. V nejbližší době má k výcviku nastoupit 300 rekrutů.

Afghánští vojáci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24