Obama k nevoli Číny přijal v Bílém domě dalajlamu

Washington/Peking - V Bílém domě dnes proběhlo setkání amerického prezidenta Baracka Obamy a tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Obama tak ignoroval výzvu Číny ke zrušení schůzky, která by podle Pekingu mohla poškodit americko-čínské vztahy zpochybněním územní celistvosti Číny a její svrchovanost v Tibetu. Dalajlama se s Obamou setkal v době, kdy Peking oslavuje 60. výročí „pokojného osvobození“ Tibetu jednotkami komunistického vůdce Mao Ce-tunga.

Zdroj: ČTK/AP Photo Autor: Luis M. Alvarez

Americký prezident přijal dalajlamu v 17:30 SELČ. Nejmenovaný tibetský zdroj upřesnil, že se oba nositelé Nobelovy ceny za mír sešli k rozhovoru v Mapové komnatě, nikoliv v Oválné pracovně vyhrazené čestnému přijímání zahraničních hlav států.

Obama projevil „upřímné znepokojení“ ohledně situace s dodržováním lidských práv v Tibetu, řekl po schůzce dalajlama zpravodaji agentury AFP: „Je to prezident největší demokracie světa, proto přirozeně vyjádřil znepokojení ohledně základních lidských hodnot, lidských práv a náboženské svobody.“

Sídlo amerického prezidenta - Bílý dům
Zdroj: Flickr

Podle pátečního prohlášení Bílého domu měl Obama v úmyslu vyjádřit „trvalou podporu dialogu mezi zástupci dalajlamy a čínskou vládou s cílem vyřešit vzájemné rozpory“.

Čína je proti

„Rozhodně jsme proti tomu, aby se kterýkoli vysoký představitel zahraničních vlád jakkoli setkával s dalajlamou,“ prohlásil dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej. Dodal, že Čína vyzvala Spojené státy, aby „nečinily nic, co by mohlo zasahovat do vnitřních záležitostí Číny nebo poškodit čínsko-americké vztahy“. Už poslední setkání obou laureátů Nobelovy ceny v Bílém domě v únoru 2010 vyvolalo nevoli ze strany Pekingu, jenž dalajlamu obviňuje ze snah o osamostatnění Tibetu.

Dalajlama pobýval ve Spojených státech 11 dní kvůli buddhistickým obřadům. Letos se vzdal svých politických pravomocí a zdůrazňuje, že usiluje pouze o autonomii Tibetu, nikoli o jeho odtržení od Číny.