Deset povstalců zabito na východě Libye, Kaddáfí neústupný

Tripolis - V noci na dnešek zahynulo při útoku na strategické ropné město Briga na východě Libye deset povstaleckých bojovníků, jak uvedly zdravotnické zdroje agentury AP. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí ve vzdorovitém projevu vysílaném ze zvukového záznamu ve městě Zavíja prohlásil, že nikdy nekapituluje před útoky povstalců a leteckou operací NATO a nikdy neopustí „zemi svých předků“.

Audiozáznam s Kaddáfího projevem hřměl z tlampačů v Zavíji asi 50 kilometrů západně od Tripolisu, městě v začátcích libyjského lidového povstání načas dobytém rebely, které vládní síly v březnu získaly zpět pod svou kontrolu po dvoutýdenní urputné bitvě. Naslouchaly mu tisíce shromážděných Kaddáfího stoupenců.

Muammar Kaddáfí 

„Poté, co jsme obětovali své děti jako mučedníky, nemůžeme ustoupit ani o píď, ani kapitulovat nebo se vzdát. Odpočívejte ve svých hrobech, naši mučedníci, s jistotou, že vás nikdy nezradíme.“


Muammar Kaddáfí
Muammar Kaddáfí

„Vyzývají mě k odchodu (z Libye), to je žertovné. Nikdy neopustím zemi svých předků, ani lid, který se pro mě obětoval,“ ujistil Kaddáfí. On sám je prý připraven „obětovat se pro lid“. „Nikdy neopustím tuto zemi zkropenou krví mých předků, kteří bojovali s italskými a britskými kolonizátory.“

V projevu, který odvysílala i státní televize, Kaddáfí dále řekl, že vzdušné údery NATO musí skončit, aby byly zachráněny lidské životy. „Kde jsou ti zrádci a agenti, na nichž závisíte?“ prohlásil Kaddáfí na adresu západní koalice. „Kde jsou ti, které jste si koupili za své peníze, jimž jste vymyli mozek?“

Tyto „krysy“ si podle Kaddáfího vzaly jako rukojmí libyjský lid v Benghází (západní baště povstalců), v Misurátě a v horách na západě a využívají ho jako lidských štítů. Pět milionů ozbrojených Libyjců se vydá na pochod a osvobodí okupovaná města, jakmile bude vydán takový rozkaz," ujistil Kaddáfí.

Jednotky vzbouřenců bojující proti Kaddáfího režimu se podle lékaře citovaného AP dostaly na frontovou linii u města Briga, kde se ocitly pod palbou vládních sil. Ostřelování a nášlapné miny usmrtily deset bojovníků. Rebelové na druhé straně zajali čtyři vládní vojáky. Podle agentury AFP, která citovala mluvčího vzbouřeneckých sil, asi padesátičlenný průzkumný oddíl před páteční půlnocí na krátkou chvíli pronikl do města a dnes se povstalci údajně chystali Brigy zmocnit.

Libyjští povstalci
Libyjští povstalci

Revolta proti Kaddáfího režimu trvá od konce února. Těžké boje mezi oběma tábory podle agentury Reuters dnes probíhaly na západě země u horského města Bir Ghanam, odkud se chtějí povstalci vydat do strategického města Gharján a dál do Kaddáfího bašty Tripolisu.

Povstalcům se v posledních týdnech dařilo odrazit útoky provládních jednotek, podle AP se ale potýkají s problémy se zásobováním a se špatnou kázní a také dělají taktické chyby. Velké posílení pro ně může představovat rozhodnutí USA a dalších mocností uznat radu vzbouřenců za legitimní vládu země. Takzvaná kontaktní skupina pro Libyi a také USA tento krok oznámily na pátečním jednání v Turecku. Otevřely tím cestu k případnému uvolnění finanční pomoci ze zablokovaných zahraničních účtů libyjského režimu. Západ zároveň oznámil, že chystá zvýšit vojenský tlak na Kaddáfího.