Požár na ostrově Brač uhašen

Záhřeb – Po čtyřech dnech se chorvatským hasičům podařilo uhasit velký požár na porostu na turisty vyhledávaném ostrově Brač. Při požáru, označovaném za jeden z největších za poslední roky, shořelo 4 000 hektarů porostu a zahynulo několik desítek ovcí, nikdo však nebyl zraněn. Podezřelí ze založení ohně jsou neopatrní turisté.

Ještě během noci až 400 zasahujících hasičů živel zvládlo a nyní už neregistrují žádný otevřený oheň. Nadále jich ale v místě požáru několik stovek hlídkuje, protože hrozí silný vítr, který by mohl plameny zase rozfoukat. Hasiči budou potřebovat asi dva týdny na to, aby se přesvědčili, že i případná nejskrytější podpovrchová ložiska byla zlikvidována.

V pátek úřady z ostrova evakuovaly asi 230 zahraničních turistů. Podle místních médií požár způsobili neopatrní turisté. Ostrov dnes navštívila předsedkyně chorvatské vlády Jadranka Kosorová. „Pokud tento požár skutečně způsobili lidé, souhlasím s tím, aby ti, kteří to zavinili, se za své činy také zodpovídali,“ prohlásila.

Od začátku července překračují teploty v Chorvatsku zřetelně 30 stupňů Celsia. V některých oblastech teploměry přes den ukázaly až 45 stupňů. Není to neobvyklé, porosty však v takových podmínkách vysychají a stávají se snadno zápalnými. Ostrov Brač patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím na chorvatském pobřeží.