Mubarak prý upadl do kómatu, lékaři to popřeli

Káhira – Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak, jenž odstoupil z úřadu v únoru pod tlakem masových protivládních demonstrací, údajně upadl do kómatu. S informací přišla agentura Reuters, která se odvolává na exprezidentova advokáta. Ředitel luxusní nemocnice v letovisku Šarm aš-Šajch, v níž je třiaosmdesátiletý Mubarak od svého zatčení ošetřován a čeká na soud, ale vzápětí tuto informaci popřel.

Egyptská televize citovala sdělení ředitele nemocnice, že Mubarak sice prý občas upadá do hlubokého bezvědomí, v daném okamžiku ale v kómatu není a jeho současný zdravotní stav je stabilní. Šéf týmu Mubarakových ošetřujících lékařů Ásim Azzám podle agentury AP sdělil, že Mubaraka postihl náhlý pokles krevního tlaku. Nešlo prý o mrtvici a stav bývalého prezidenta se stabilizoval.

„Byl jsem informován o náhlém zhoršení Mubarakova zdravotního stavu a jsem nyní na cestě do Šarm aš-Šajchu. Všechno, co zatím vím, je, že prezident je v kómatu,“ řekl krátce předtím v televizi Mubarakův obhájce Faríd Díb. Agentuře AP obhájce později upřesnil, že Mubarak „utrpěl náhlou mozkovou mrtvici“ a lékaři se ho snaží přivést k vědomí.

Nepokoje v Egyptě
Zdroj: AP Photo
Autor: Nasser Nasser

Podle agentury DPA zveřejnily informaci o „mrtvici“, která údajně Mubaraka postihla, také egyptský rozhlas a arabská televize Al-Džazíra. Obhájce Díb 20. června řekl, že má Mubarak rakovinu. Odvolal se přitom na nejnovější lékařskou zprávu posuzující zdravotní stav bývalého prezidenta před blížícím se soudem. Díb upřesnil, že jde o rakovinu žaludku a že nádory rostou.

Soud s Mubarakem a dvěma jeho syny začne 3. srpna, mimo jiné kvůli údajnému zneužití moci nebo plýtvání veřejnými prostředky. Mubarak je obviněn také z vydání rozkazu ke střelbě do demonstrantů, za což mu může být vyměřen i trest smrti.