Zemřel bývalý uruguayský diktátor Bordaberry

Montevideo – V Uruguayi zemřel třiaosmdesátiletý Juan María Bordaberry - jedna z posledních tváří jihoamerických pravicových diktatur 20. století. Dožil v domácím vězení, kde si odpykával třicetiletý trest za vraždy a mizení politických oponentů v letech boje proti levicové opozici.

Bordaberry byl do funkce prezidenta demokraticky zvolen v roce 1971 a úřadu se ujal o rok později. V zemi tehdy vládl chaos a řádily tam nejrůznější extremistické skupiny. V roce 1973 Bordaberry rozpustil parlament, začal vládnout pomocí dekretů, zakázal činnost politických stran a začal nastolovat „pořádek“ s pomocí armády. Ta ho po třech letech sesadila a ovládala zemi až do roku 1985. Toto období bylo zvlášť ve svých počátcích charakterizováno rozsáhlým porušováním lidských práv.

Rok po ukončení dvanáct let trvající vojenské diktatury byl v Uruguayi přijat zákon o amnestii pro bývalé vojenské vládce, kteří nemilosrdně pronásledovali levičáckou a celkově levicovou opozici a dopustili se přitom četných přehmatů a porušování lidských práv.

Juan María Bordaberry
Juan María Bordaberry
Více fotek
  • Juan María Bordaberry autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2725/272420.jpg
  • Juan María Bordaberry autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2725/272419.jpg

Zákon byl tehdy schválen údajně v zájmu klidnějšího demokratického vývoje. Na jeho základě museli soudci žádat vládu o svolení, zda mohou příslušníky ozbrojených a pořádkových sil podezřelé z takového počínání stíhat. Levicová vláda, která se dostala k moci v roce 2005, to v několika případech povolila.

Mohl tak být například odsouzen i bývalý diktátor Bordaberry. Po svém sesazení žil dlouhá léta nerušeně v politickém ústraní, zatčen byl v listopadu 2006 a v únoru loňského roku odsouzen ke 30 letům vězení. Trest si odpykával doma s ohledem na svůj vysoký věk a narušené zdraví.