Rakousko vydalo chorvatského expremiéra

Záhřeb - Někdejší chorvatský premiér Ivo Sanader byl dnes z Rakouska vydán do Chorvatska, kde je obviněn z korupce a zneužití služebního postavení v době, kdy stál v letech 2003 až 2006 v čele chorvatské vlády. Sanader všechna obvinění odmítá a tvrdí, že se stal obětí msty někdejších stranických kolegů.

Sanader byl od loňského prosince ve vazbě v Salcburku poté, co na něj Záhřeb vydal mezinárodní zatykač. Za přísných bezpečnostních opatření přes Slovinsko v automobilovém policejním konvoji odjel do Chorvatska.

Sanader 20. června překvapivě stáhl svou stížnost proti vydávacímu řízení. Svůj krok zdůvodnil tím, že nechce ohrozit vyjednávání Chorvatska o vstupu do Evropské unie. Ta byla několik dní poté ukončena. Ještě předtím Sanader tvrdil, že by ve vlasti neměl zaručený spravedlivý proces.

Sedmapadesátiletý Sanader byl loni v prosinci zatčen na rakouské dálnici den poté, co chorvatský parlament zrušil jeho poslaneckou imunitu, aby mohl být soudně stíhán. Chorvatská prokuratura ho viní z několika korupčních kauz, mimo jiné z toho, že vytvářel podvodné fondy k financování své politické strany, když byl chorvatským ministerským předsedou. Podle APA jde o korupci v řádu několika milionů eur.