Murdoch: Za aféru s odposlechy odpovědnost nenesu

Londýn – Britský skandál kolem odposlechů v nedělníku News of the World pokračuje i dnes. Před britský parlament předstoupili James Murdoch i jeho otec Rupert. James, který vede evropskou pobočku otcova podniku News Corporation, se dnes před britskými poslanci za aféru s ilegálním odposloucháváním omluvil. Jeho otec Rupert Murdoch vyjádřil sice lítost, odmítl ale, že by nesl za aféru konečnou odpovědnost. Jednání o odposleších bylo pak nakrátko přerušeno poté, co ho napadl mladík.

James Murdoch se dnes za praktiky v bulvárním nedělníku omluvil. „Na začátku chci jenom říct, jak moc mě to mrzí. Hluboce se omlouvám všem dotčeným obětem nelegálních odposlechů i jejich rodinám,“ prohlásil v britském parlamentu. „Velmi toho litujeme, já, můj otec a každý v News Corporation,“ dodal. 

Murdoch rovněž prohlásil, že postupy, které volili redaktoři News of the World, rozhodně neodpovídají standardům, které společnost News Corporation požaduje po pracovnících ve svých médiích po celém světě. Ujistil také, že se podobné případy už nebudou opakovat. 

Šéf mediální společnosti Rupert Murdoch před poslanci ale řekl, že nenese konečnou odpovědnost za „toto fiasko“. Britský bulvární list prý tvořil sotva jedno procento jeho firmy, ve které zaměstnává přes 50 tisíc lidí. Nemohl proto situaci v nedělníku podrobně sledovat. Přiznal ovšem, že ho aféra zahanbila, a proto se rozhodl vydávání listu ukončit.

Rupert Murdoch:
„Byli jsme zahanbeni tím, co se stalo. Porušili jsme důvěru našich čtenářů.“Murdoch mladší před poslanci zvláštního výboru vypověděl, že společnost News Corporation se ilegálními praktikami s odposlechy v bulvárním listu News of the World začala zabývat až v roce 2010. Tehdy zjistili, že do odposlechů je zapojeno více novinářů. 

Aféra přitom poprvé propukla v roce 2005. Už v roce 2007 byl odsouzen reportér listu a soukromý detektiv za odposlechy členů královských rodin. V roce 2009 ale list The Guardian upozorňoval na to, že takové praktiky jsou v nedělníku běžnou praxí. 

Video Události, komentáře o Rupertu Murdochovi
video

Události, komentáře o Rupertu Murdochovi

Události, komentáře o Rupertu Murdochovi

UK - 19.7.11

Reportáž Bohumila Vostala

Telefonát Ivana Kytky

James Murdoch ale tvrdí, že společnost nekalosti odhalila až při řešení občanskoprávního sporu, kdy list chtěla zažalovat britská herečka Sienna Millerová. „Litujeme, že ta fakta se neobjevila dříve,“ prohlásil syn šéfa News Corporation. 

Murdoch mladší dnes ujistil, že jakmile to zjistili, okamžitě to oznámili na policii. Společnost podle něj rovněž v tu chvíli připustila, že je odpovědná vůči obětem nelegálních odposlechů. Bezvýhradně se prý za to omluvila a rovněž vytvořila systém odškodnění těchto obětí, který řídí nezávislý soudce.

Dnešní slyšení poté přerušil incident. Před zvláštním poslaneckým výborem muž napadl Ruperta Murdocha. Útočníka zadržela policie. Murdoch přežil útok bez újmy.

K omluvě se dnes před poslanci připojila i Rebekah Brooksová, která vedla News of the World v letech 2003 až 2007 a která v pátek odstoupila z vedení společnosti News International sdružující Murdochovy britské listy. Řekla, že odposlechů lituje, tvrdí ale, že o nich nevěděla.

Novinář zemřel bez cizího zavinění

Policie dnes oznámila, že bývalý reportér bulvárního nedělníku Sean Hoare zemřel bez cizího zavinění. Hoare byl prvním novinářem News of the World, který loni na podzim mluvil o praktikách v listu otevřeně a pod svým jménem. Jeho tělo bylo nalezeno v pondělí v jeho bytě ve Watfordu.

Paul Stephenson v britském parlamentu
Zdroj: AP Photo

Kvůli aféře s odposlechy už padaly hlavy i u londýnské policie a zatčeno bylo deset lidí. Před britskými poslanci dnes vypovídal šéf londýnské policie Paul Stephenson, který kvůli aféře odstupuje. Stejně tak ohlásil svůj odchod i jeho zástupce John Yates, který taktéž vystoupil v britském parlamentu. 

Oba tu především vysvětlovali to, proč policie nevyšetřovala ilegální odposlechy, když na ně v minulosti britská média upozorňovala. Stephenson tvrdil, že policie měla v té době jiné priority, jako například terorismus.