Vědci objevili čtvrtý měsíc Pluta

Washington - Američtí astronomové našli s pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu čtvrtý měsíc Pluta. Těleso s označením P4 obíhá kolem Pluta podobně jako už dříve objevené oběžnice Charon, Nix a Hydra. Pozorování mělo podpořit cestu sondy NASA New Horizons, která se má k Plutu a jeho měsícům přiblížit v roce 2015. Samotné Pluto bylo vyřazeno z kategorie planet v roce 2006 na astronomickém kongresu v Praze. Nyní se řadí mezi plutoidy, tedy trpasličí planety, které obíhají Slunce za dráhou Neptuna.

Vědci původně s pomocí vesmírného dalekohledu pátrali po případných prstencích kolem Pluta, které se nachází na okraji naší sluneční soustavy. Narazili však na P4, které měří v průměru 13 až 34 kilometrů (přibližně velikost města), a je tak nejmenším ze čtveřice známých měsíců Pluta. Ten největší, Charon, měří kolem 1040 kilometrů a američtí astronomové ho objevili už v roce 1978. Nix a Hydra, které měří mezi zhruba 30 a 110 kilometry, byly objeveny rovněž díky Hubbleovu dalekohledu v roce 2005. 

Mark Showalter z kalifornského SETI Institute:

„Pokládám za pozoruhodné, že Hubbleovy kamery nám umožnily vidět tak nepatrný objekt tak jasně ze vzdálenosti více než tří miliard mil (zhruba pěti miliard kilometrů).“

Vědci se domnívají, že všechny čtyři měsíce Pluta se utvořily, když se Pluto srazilo s jiným velkým tělesem v počátcích existence naší sluneční soustavy. Podobně zřejmě vznikl i náš Měsíc.