Kvůli odposlechům je v podezření i Sunday Mirror

Londýn  - Ilegální odposlechy, které v Británii vedly k uzavření bulvárního nedělníku News of the World (NoW), byly rozšířené i v redakci jeho konkurenta Sunday Mirror. Uvedla to v pátek večer televize BBC. Bývalý šéfredaktor NoW Andy Coulson je nyní vyšetřován kvůli křivému svědectví, kterého se údajně dopustil jako mluvčí premiéra Davida Camerona loni při soudu ve Skotsku.

 

BBC citovala nejmenovaného bývalého novináře nedělníku Sunday Mirror, který patří skupině Trinity Mirror, zatímco NoW patřily konglomerátu Ruperta Murdocha News International. Podle tohoto novináře byly odposlechy hlasových schránek celebrit rutinou. Jako příklad citoval modelku a herečku Liz Hurleyovou a fotbalistu Rio Ferdinanda.

Zdroj BBC k odposlechům:

„Určení reportéři to dělali téměř každý den. Jednu dobu v roce 2004 se zdálo, že odposlechy byly jediným způsobem, jak získat exkluzivní materiály.“


Podle zdroje nedělník užíval služeb hlasového imitátora, který se vydával v telefonu za různé celebrity, aby získal nejrůznější důvěrné informace - například zdravotní záznamy. Společnost Trinity Mirror uvedla, že její novináři „pracují v rámci zákona a dodržují novinářský kodex, který stanovila komise pro stížnosti na tisk“. Ke konkrétním obviněním BBC se ale v prohlášení nevyjádřila.

Skandál s odposlechy nedávno vedl k uzavření NoW, ale řada lidí v Británii se domnívá, že k nekalým praktikám se uchylují všechny bulváry a někdy i seriózní média. Herec Jude Law tak žaluje další Murdochův bulvár The Sun, který podezřívá z odposlechů své hlasové schránky. 

V pátek vyšlo najevo, že si NoW najal soukromého detektiva, aby sledoval během stranické konference v Brightonu v září 2009 poslance Toma Watsona. NoW údajně chtěly o Watsonovi napsat článek, ale nakonec z toho sešlo. Zdroj z NoW řekl BBC, že se politici nechávali sledovat běžně. V případě Watsona však zřejmě nebyl odposloucháván jeho mobil.

Coulson zřejmě křivě svědčil

Policisté v Glasgowě také potvrdili listu The Guardian, že vyšetřují Andyho Coulsona kvůli podezření, že se dopustil křivého svědectví loni v prosinci, kdy byl šéfem komunikace premiéra Camerona. Coulson vypovídal v procesu bývalého skotského poslance Tommyho Sheridana, který napadl News of the World. Ve své výpovědi Coulson řekl, že nic nevěděl o ilegálních aktivitách v redakci NoW, včetně odposlechů a uplácení policistů výměnou za informace. „Nepřijímám názor, že v News of the World bylo odposlouchávání telefonů běžnou věcí,“ řekl loni v prosinci Coulson. 

Rupert Murdoch s Rebekou Brooksovou
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Nedělníku NoW Coulson šéfoval v letech 2003 až 2007. Tehdy byl odsouzen za odposlechy královský reportér listu, ale jeho vedení tvrdilo, že šlo o aktivity izolovaného reportéra. Postupně se ukázalo, že tomu tak nebylo a že odposlechy v NoW byly běžnou praxí. Coulson byl před dvěma týdny byl kvůli aféře zatčen.