Ke dvěma milionům Somálců se pomoc nedostane

Mogadišo - Humanitární organizace nemají přístup k 2,2 milionu lidí postižených hladem v oblastech Somálska, které kontroluje islamistické hnutí Šabáb napojené na teroristickou síť al-Káida. Tyto oblasti jsou přitom podle Světového potravinového programu WFP nejvíce postižené hladem. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) umírá v oblasti Afrického roku každých šest minut jedno dítě. Šabáb v oblastech zakázal potravinovou pomoc v roce 2010. V pátek obvinil OSN ze zveličování závažnosti situace v Somálsku a označil prohlášení o panujícím hladomoru na jihu země za politikum.

Humanitární krize v této části světa postihuje nyní okolo jedenácti milionů lidí, jak konstatuje Evropská unie. Sucho, které postihlo Somálsko, Keňu a Etiopii, je nejhorší za posledních dvacet let, jak uvádí OSN. V jižním Somálsku hrozí hladomor 3,7 milionům lidí.

Evropská unie dnes podle komisařky pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Kristaliny Georgievové zvýšila pomoc pro hladovějící obyvatelstvo v regionu Afrického roku o dalších 88 milionů eur na celkových 160 milionů eur (3,9 miliardy korun). Komisařka se rovněž chystá do uprchlického tábora Dadaab v Keni, kam bez přestání proudí uprchlíci ze Somálska před již 20 let trvající občanskou válkou a velkým suchem, které vedlo až k hladomoru.

Hladomor v Somálsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Farah Abdi Warsameh

Do Dadaabu přicházejí stovky až tisíce lidí denně. S více než 400 tisíci lidí se jedná o největší uprchlický tábor na světě. V současné době pokračují práce na dalším, již čtvrtém táboře, v etiopském regionu Dolo Ado, kde by měl být prostor až pro 60 tisíc lidí. Existující tři tábory totiž již téměř dosáhly své kapacity.