Švýcaři zřejmě pustí Pitra na svobodu

Ženeva - Kontroverzní český podnikatel Tomáš Pitr bude pravděpodobně příští týden na svobodě. Napsal to dnes server ParlamentniListy.cz. Pitr, pravomocně odsouzený v Česku, bývá často spojován se zavražděným šéfem podsvětí Františkem Mrázkem. Loni byl zadržen 26. července v horském středisku Svatém Mořici v kantonu Graubünden. Podle švýcarského práva ale nesmí být cizinec zadržován ve vazbě déle než jeden rok, uvedl český server. Ve středu by tak mohl Pitr projít bránou věznice v Churu, správním středisku kantonu.

V roce 2006 byl Tomáš Pitr odsouzen za daňové úniky na pět let vězení, ale z Česka uprchl. Už jako odsouzeného na útěku ho roku 2010 pražský městský soud odsoudil k dalšímu trestu za machinace s akciemi Setuzy. Podle žalobců se dopustil porušování povinnosti při správě cizího majetku tím, že vyvedl akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit, čímž způsobil škodu přesahující 700 milionů korun. Z obou verdiktů pak pro něj vyplynul souhrnný trest ve výši šesti let. „Nemáme ze švýcarské strany žádné oficiální info, že by měl být propuštěn na svobodu. Stejně s tím nemůžeme nic dělat, je to věc Švýcarů,“ konstatovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Pitrův pražský právník Jan Křivánek také nechtěl nyní možnost propuštění Pitra po roční vazbě komentovat. „Nebyl jsem zbaven mlčenlivosti, nemohu k tomu nic říct,“ řekl Křivánek pro ParlamentníListy.cz. Redakce ParlamentníchListů.cz údajně kontaktovala i české ministerstvo vnitra. Právě předchůdce ministra Jana Kubiceho v úřadě Radek John po zadržení Pitra ve Švýcarsku hovořil o velkém úspěchu. „Pan ministr se k tomu nebude vyjadřovat, navíc nastupuje dovolenou,“ sdělil ParlamentnímListům.cz tiskový mluvčí Pavel Novák. 

Christian Reich, právník z Curychu:

„Ve Švýcarské konfederaci opravdu nemůže být nikdo ve vazbě držen déle než rok. Existují dodatky, které umožní vazbu prodloužit, například pro zločiny proti lidskosti, genocidu nebo válečné zločiny a podobné nejvážnější delikty. Případ pana Pitra neznám, takže nemohu soudit, ale pokud jde o daňové záležitosti, pochybuji, že by vazba byla prodloužena. Navíc Švýcarsko extradikuje jen za činy, které jsou trestné v konfederaci.“  


Nicméně Nejvyšší soud otevřel projednávání případné obnovy řízení v první Pitrově kauze. Křivánek totiž podal námitku na celý senát, hlavně na jeho předsedu Petra Nováka pro podjatost. Městský soud mu nevyhověl, ale Křivánek podal další stížnost. „Cítí se být nevinen. Je silný, vždyť už toho má dost za sebou,“ řekl nedávno pro ParlamentníListy.cz právník o klientově rozpoložení.

Pitr bude podle serveru již ve středu pravděpodobně na svobodě, protože v březnu 1994 schválil švýcarský federální parlament zákon, podle něhož může být cizí státní příslušník zadržován tři měsíce, v nezbytném případě se doba může doba prodloužit na jeden rok. 

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová:

„To, že všichni zločinci budou nakonec dopadeni, byla jen silácká slova. Realita je někde úplně někde jinde. Obávám se, že to s Pitrem skončí stejně jako kauza Krejčíř.“


O vydání Pitra pochybuje i bývalý ministr vnitra František Bublan. „Nejsem příliš velký optimista, už jsem podobné poloúspěchy zažil a nakonec jsem byl zklamán. Vše bude záležet na státním zastupitelství a také na tom, kolik má Pitr ještě peněz,“ míní v reakci pro server Bublan.