Vatikán kvůli pedofilním skandálům odvolal velvyslance v Irsku

Vatikán – Vatikán odvolal svého velvyslance a apoštolského nuncia v Irsku arcibiskupa Giuseppeho Leanzu ke konzultacím. Stalo se tak poté, co irští zákonodárci minulý týden ostře kritizovali Vatikán za to, že údajně nařizoval tamním biskupům nehlásit policii případy podezření na zneužívání dětí kněžími. Dublin uvedlo, že ho tento krok nepřekvapuje a že očekává odpověď Vatikánu na vznesená obvinění.

Irský parlament minulou středu schválil usnesení, v němž Vatikán za údajnou snahu o sabotáž v případech zneužívání dětí kněžími ostře odsoudil. Vatikán podle poslanců sabotoval usnesení irských biskupů z roku 1996 začít s hlášením podezřelých případů policii. Podle dopisu z roku 1997 Vatikán nařizoval irským biskupům postupovat v případech zneužívání dětí striktně podle církevního práva. Irský ministr zahraničí Eamon Gilmore před dvěma týdny Leanzu předvolal a požádal ho o oficiální odpověď Vatikánu. Vatikán uvedl, že reagovat bude v „příhodném čase“, dosud tak ale neučinil.

Pedofilní skandály se objevily v církvích řady dalších zemí, například v USA, Německu, Belgii, Nizozemsku a na Maltě. Irská vláda před dvěma týdny zveřejnila zprávu, podle níž 19 kněží údajně zneužívalo děti od ledna 1996 do února 2009. Biskup, který byl pověřen ochranou dětí, o těchto případech prý věděl, ale policii je nenahlásil.